ACTA FAC MED NAISS 2012;29(3):145-151

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

3Institut za javno zdravlje Niš, Srbija

4Klinika za očne bolesti, Klinički centar Niš, Srbija

Teleradiologija je omogućila da se na bilo kojem računaru, na bilo kojoj lokaciji, sa svim odgovarajućim pravima (sigurnost i poverljivost), pomoću internet explorera pristupi slikama i nalazima bolesnika, prelistaju, pregledaju i napiše radiološki nalaz. Dijagnostika, konsultacije i edukacija studenata, lekara, pomoćnog medicinskog osoblja i naučno istraživanje, administracija, upravljanje, planiranje i unapređenje narodnog zdravlja, dobili su u teleradiologiji novo i moćno sredstvo. Autori nastoje da daju pravi odgovor na pitanja: šta je teleradiologija, zašto teleradiologija, koristi od teleradiologije, uspešnost teleradiolgije, neuspešnost teleradiologije, radiološki workflow, scenariji teleradiologije, mobilna radiologija i dr. Autori zaključuju da teleradiologija današnjice osmišljava radiologiju budućnosti.

Ključne reči: teleradiologija, mobilna radiologija, telemedicina, radiološki workflow, radiologija