ACTA FAC MED NAISS 2012;29(4):175-180

Originalan rad

UDC:614.71:613.956        DOI: 10.2478/v10283-012-0024-4

IZLAGANJE DUVANSKOM DIMU U ŽIVOTNOJ SREDINI I ZDRAVLJE RESPIRATORNOG SISTEMA KOD DECE ŠKOLSKOG UZRASTA

Maja Nikolić 1,2, Aleksandra Stanković 1,2, Ivana Mladenović Ćirić3

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija

2Institut za zaštitu zdravlja Niš, Srbija

3Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Niš, Srbija

Poslednjih godina izlaganje duvanskom dimu u životnoj sredini predstavlja važan javno-zdravstveni rizik, naročito u Srbiji, koja ima veliki broj pušača. Uobičajni sastojci duvanskog dima su čestice sa aero-dinamičkim prečnikom manjim od 10
µm (PM10), koji su po zdravlje najopasniji zagađivači vazduha. Cilj ove studije bio je da ispita međuzavisnost između respiratornih simptoma i oboljenja kod školske dece i izloženosti duvanskom dimu u životnoj sredini. Epidemiološka studija je obuhvatila 708 učesnika (49.15% muškog pola) uzrasta 11-14 godina iz Niša (Srbija). Deca su anketirana uz pomoć originalnog upitnika, koji je sastavljen na osnovu formiranih za slična istraživanja u svetu. Prikupljeni su podaci o prevalenci respiratornih simptoma kod dece u poslednjih 12 meseci, kao i prevalenca respiratornih oboljenja. Upitnik je sadržao i stavke o drugim unutrašnjim determinantama životne sredine. Dim cigareta bio je najznačajniji izvor unutrašnjeg aerozagađenja u domovima dece (60.73%). Zabeležili smo statistički značajnu povezanost između izlaganja duvanskom dimu i povećane prevalence dispneje, vizinga, bronhitisa i astme kod ispitanika. Neophodno je informisati roditelje u Srbiji o zdravstvenim posledicama izlaganja duvanskom dimu u toku detinjstva i ohrabriti ih da promene pušačke navike, kako bi smanjili izlaganje svoje dece duvanskom dimu u kućnim uslovima.

Ključne reči: duvanski dim u životnoj sredini, deca, izloženost, zdravlje respiratornog sistema