ACTA FAC MED NAISS 2012;29(4):205-211

Prikaz slučaja

UDC:616.71/72-002.5-089        DOI:10.2478/v10283-012-0029-z

KASNO DIJAGNOSTIFIKOVANA TUBERKULOZA VRATNE KIČME: PRIKAZ SLUČAJA

Saša Milenković1, Jordan Saveski2, Ilir Hasani2, Neda Trajkovska2, Venko Filipče3

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Klinika za ortopediju i traumatologiju, KC Niš, Srbija

2Univerzitet u Skoplju, Medicinski fakultet, Klinika za traumatologiju, Skoplje, Makedonija

3Univerzitet u Skoplju, Medicinski fakultet, Klinika za neurohirurgiju, Skoplje, Makedonija

Tuberkuloza vrata je retka bolest, sa visokom stopom komplikacija. Tuberkuloza vratne kičme je opisana u 6-9% slučajeva spinalne tuberkuloze. Rana dijagnoza i tretman tuberkuloze kičme neophodni su da bi se sprečio neurološki deficit. Strategija tuberkuloze kičme se kreće od ambulantne hemoterapije do radikalnog hirurškog debridmana sa fuzijom. Prikazujemo slučaj bolesnika, starosti 18 godina, sa tuberkulozom vratne kičme C3-C5. Od početka bolesti do operacije i postavljanja dijagnoze prošlo je 11 meseci. Do hospitalizacije, bolesnik je izgubio na težini 15 kg, imao je teškoće pri gutanju, bolove u vratu, ukočenost vrata, povišenu telesnu temperaturu, vratnu radikulopatiju i osećaj trnjenja u gornjim ekstremitetima. MRI nalaz je pokazao kompletnu destrukciju C3 vratnog pršljena, prodor hladnog apscesa u prednji epiduralni prostor, sa kompresijom na kičmenu moždinu i širenjem apscesa u prevertebralni prostor od C2 do C5 vratnog pršljena. Posle radikalnog hirurškog debridmana C3-C5 i prednje dekompresije, plasiran je trikortikalni autologni koštani grefon sa ilijačne kriste i urađena je fiksacija pločom. Uključeni su tuberkulostatici u trajanju do 12 meseci od operacije. Kompletan oporavak nastupio je 6 meseci posle operacije. Prednja dekompresija sa autolognim koštanim grefonom sa ilijačne kriste vodi ka dobrom kliničkom i radiološkom rezultatu kod bolesnika sa vratnom tuberkulozom kičme.

Ključne reči: tuberkuloza vratne kičme