ACTA FAC MED NAISS 2013;30(1):21-30

Originalan rad

UDC: 616-008.9-084        DOI: 10.2478/v10283-012-0032-4

EVALUACIJA ANTROPOMETRIJSKIH INDIKATORA METABOLIČKOG SINDROMA I NJIHOVA POVEZANOST

SA METABOLIČKIM FAKTORIMA RIZIKA KOD ZDRAVIH OSOBA U NOVOM BEOGRADU

Veroslava Stanković, Svetlana Stojanović, Nađa Vasiljević

1Visoka zdravstvena škola strukovnih studija u Beogradu, Srbija

2Univerzitet u Beogradu, Medicinski fakultet, Srbija

Osobe sa metaboličkim sindromom (MetSy) imaju dva puta veće šanse da obole od kardiovaskularnih bolesti i preko četiri puta veće šanse da obole od dijabetesa tipa 2 u odnosu na osobe bez metaboličkog sindroma. Obim struka (OS) i indeks telesne mase (ITM) korisne su skrining metode za dijagnostikovanje MetSy i povećanog zdravstvenog rizika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Cilj studije bio je da se procene antropometrijski indeksi metaboličkog sindroma i da se utvrdi koja su od jednostavnih antropometrijskih merenja povezana sa metaboličkim faktorima rizika. Istraživanje je obuhvatilo 264 pojedinaca, 132 muškarca prosečne starosti (±SD) od 44.73±9.37 godina i 132 žene prosečne starosti (±SD) od 46.67±8.44 godina. Antropometrijski indikatori su mereni korišćenjem standardnih protokola, bez obuće i odeće. ITM je izračunata kao TM/TV2 (kg/m2), po preporuci Svetske zdravstvene organizacije (SZO). Arterijski krvni pritisak je meren u sedećem položaju, sa standardnim živinim sfingomanometrom. Krv za biohemijsku analizu je uzimana nakon minimalno 12 časova gladovanja, metabolički parametari (lipoprotein visoke gustine-holesterol, LDL-holesterol, trigliceridi, glukoza u krvi) su analizirani standardnim procedurama. Takođe su analizirani i zdravstveni kartoni ispitanika. Metabolički sindrom je dijagnostikovan pomoću kriterijuma Međunarodne dijabetes federacije (IDF). Analize rezultata istraživanja vršene su uz pomoć statističkog paketa za socijalne nauke, verzija 10.0 (SPSS za Windows). Prevalencija metaboličkog sindroma iznosi 44,7% kod muškaraca i 43,2% kod žena. Osobe oba pola optimalne telesne mase bile su znatno mlađe i imale znatno nižu glikemiju, ukupni holesterol, LDL-holesterol i trigliceride, nego predgojazne i gojazne osobe. Sistolni i dijastolni krvni pritisak se značajno povećava sa porastom ITM. Kod svih ispitivanih osoba oba antropometrijska indeksa su u korelaciji sa ostalih pet komponenti MetSy. Obim struka je jednostavna mera za procenu abdominalne gojaznosti i u korelaciji sa metaboličkim poremećajima. Rezultati dobijeni u ovoj studiji pokazuju da je OS dobar pokazatelj zdravstvenog rizika kod žena, ali ne i kod muškaraca. Merenje OS po kategorijama ITM može da ukazuje na osobu sa povećanim rizikom za razvoj hroničnih bolesti.

Ključne reči: obim struka, indeks telesne mase, metabolički sindrom, procena zdravstvenog rizika