ACTA FAC MED NAISS 2013;30(1):31-36

Originalan rad

UDC: 616.211-053.2-053.8:579.8        DOI: 10.2478/v10283-012-0033-3

NALAZ STAPHYLOCOCCUS AUREUS U SLUZOKOŽI NOSA KOD ZDRAVIH ODRASLIH OSOBA I ŠKOLSKE DECE

Marina Dinić1,2, Slavica Vuković1, Branislava Kocić1,2, Dobrila Stanković Đorđević1,2, Milena Bogdanović1,2

1Departman za mikrobiologiju, Institut za zaštitu zdravlja Niš, Serbia

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

Staphylococcus aureus (S. aureus) je mikroorganizam koji kolonizuje kožu i sluzokože zdravih osoba ali i jedan od najčešćih uzročnika vanbolničkih i bolničkih infekcija. Kolonizacija sluzokože nosa S.aureusom predstavlja glavni faktor rizika za razvoj infekcija ovom bakterijom. Poseban terapijski problem predstavljaju meticilin-rezistentni sojevi S. aureus (MRSA). Cilj ovog istraživanja bio je utvrđivanje kolonizacije sluzokože nosa S. aureusom u zdravoj populaciji u lokalnoj sredini i njihove osetljivosti prema antibioticima. Istraživanjem je obuhvaćeno 56 868 zdravih odraslih osoba starosti od 19 do 65 godina i 2 040 zdrave školske dece uzrasta od 15 do 19 godina kod kojih su uzorkovani brisevi sluzokože nosa. Ispitivanje osetljivosti izolovanih sojeva S. aureus izvršeno je disk difuzionom metodom (Kirby-Bauer) na Mueller-Hintonovom agaru. S. aureus je izolovan kod 1381 ispitanika ili 2,34%. Pozitivan nalaz dobijen je kod 2,33% odraslih ispitanika i kod 2,59% ispitivane školske dece. Nizak nivo osetljivosti detektovan samo prema penicilinu (5,36%). Osetljivost S. aureus izolata prisutna je u visokom procentu prema ostalim testiranim antibioticima, sa najmanjim procentom osetljivih izolata prema doksiciklinu (71,54%) i eritromicinu (86,09%). Najveći procenat osetljivosti ispitivanih izolata je prema fusidinskoj kiselini (99,27%). U odnosu na ukupan broj izolata S. aureus izolovanih iz briseva odraslih osoba MRSA je zastupljen sa 8,96% (119 izolata), dok je iz briseva školske dece izolovano samo 4 MRSA izolata. Ovim istraživanjem utvrdili smo da je kliconoštvo S. aureus u populaciji zdravih osoba zastupljeno u malom procentu, ali je visok procenat zastupljenosti MRSA.

Ključne reči: kolonizacija nosne sluzokože, Staphylococcus aureus, zdrava populacija