ACTA FAC MED NAISS 2013;30(1):5-13

Originalan rad

UDC: 81'276.3-055.1/.2:801.6        DOI: 10.2478/v10283-012-0030-6

POLNE RAZLIKE U PROZODIJSKIM KARAKTERISTIKAMA GOVORA TOKOM REŠAVANJA ZADATKA SERIJSKOG ODUZIMANJA SEDMICA

Milkica Nešić1, Svetlana Čičević2, Vladimir Nešić3, Jelena Kostić4, Milan Ćirić1

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Institut za fiziologiju, Srbija

2Univerzitet u Beogradu, Saobraćajni fakultet, Laboratorija za saobraćajnu psihologiju i ergonomiju, Srbija

3Univerzitet u Nišu, Filozofski fakultet, Departman za psihologiju, Srbija

4Klinika za mentalno zdravlje, Klinički centar Niš, Srbija

Značajne razlike govora među polovima su u nesegmentalnim korelatima, tj. u prozodiji i paralingvistici. Razlike u izgovoru muškaraca i žena su mnogo brojnije nego razlike u gramatičkoj formi. Cilj ovog istraživanja bio je da se detektuju vremenski prozodični obrasci i istraže polne razlike pri rešavanju zadatka serijskog oduzimanja sedmica (SSS). U istraživanju je dobrovoljno učestvovalo 100 studenata medicine (podjednak broj muškog i ženskog pola). Zadatak ispitanika je bio da se počev od broja 1000 sukcesivno oduzima po sedam, glasno izgovarajući rezultat, uz istovremeno ispisivanje brojeva, u vremenskom trajanju od 5 minuta. Originalan program za analizu digitalnih signala (ADS) uzorke govornog signala pretvara u digitalni zapis. MANOVA je pokazala značajne razlike po polu za grupu obeležja testa SSS: F(11, 75)=4,06, p=0,000. Broj uzoraka za svaki minut posebno, kao i ukupan broj uzoraka za svih pet minuta veći je za muški nego za ženski pol. Prosečna dužina izgovora trocifrenog broja, prosečna dužina izgovora i prosečno trajanje pauze između lingvističkih jedinica, kao i između uzoraka, kraće je za muški pol za svaki od pet minuta, kao i za „prosečan” minut. Maksimalni intenzitet izgovora veći je za muški pol, za svih pet minuta. Prosečno trajanje pogrešnih izgovora, kada je krajnji rezultat tačan, duže je za ženski nego za muški pol i to u prvoj, drugoj i četvrtoj minuti, kao i za prosečni minut. Može se zaključiti da kraće trajanje izgovora i pauza osoba muškog pola govori o prednosti ovog pola pri rešavanju SSS zadatka, a ne o izraženijoj verbalnoj fluentnosti uopšte za muški pol.

Ključne reči: polne razlike, serijsko oduzimanje sedmica, prozodija