ACTA FAC MED NAISS 2013;30(1):49-53

UDC: 616.24-007.288:616.74-085-0532        DOI: 10.2478/v10283-012-0036-0

RE-EKSPANZIJA PLUĆA ZAHVAĆENIH ATELEKTAZOM PUTEM FLEKSIBILNE BRONHOSKOPIJE

KOD DETETA SA DERMATOMIOZITISOM I CELIJAKIJOM

Amina Selimović1, Milan Rančić2, Ermina Mujičić3, Senka Mesihović Dinarevic1, Aida Hasanović4, Siniša Ristic5, Zoran Svetozarević6

1Klinika za pedijatriju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, Bosna i Hercegovina

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

3Odeljenje za kardiohirurgiju i Klinika za anesteziologiju i reanimatologiju, Klinički centar Univerziteta u Sarajevu

4Univerzitet u Sarajevu, Medicinski fakultet, Bosna i Hercegovina

5Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Medicinski fakultet u Foči, Bosna i Hercegovina

6Dom zdravlja Niš, Srbija

sažetak

Ovaj rad ukazuje na značaj fleksibilne bronhoskopije kod obolelog deteta sa dijagnozom dermatomyositis, coeliakia. Sluzni čep u bronhu je čest medicinski uzrok atelektaze kod ovih bolesnika. Usled pogoršanog respiratornog stanja, obolela deca mogu imati visoku temperaturu, cijanozu, uvećanu jetru do 6-7 cm. Prikazujemo dete sa dermatomiozitisom, koje je imalo atelektazu pluća. Atelektaza pluća uzrokuje otežano disanje, smanjenje saturacije, zbog čega je obolelo dete intubirano i priključeno na totalnu mehaničku ventilaciju. Broj respiracija pre intubacije prelazio je 40 min, saturacija oksigena saturacija na oksimetru pulsa pada ispod 73%. Puls 173/min, krvni pritisak 94/37 mmHg. Pre intubacije vrednosti plinova u krvi - pH obično su ispod 7,30 i pCO2 9 kPa, pO2 u krvi ispod 4,9 kPa. Posle izvedene fleksibilne bronhoskopije, dijagnostičke i terapijske sa bronhoalveolarnom lavažom, nastupa reekspanzija pluća. Posle izvedene bronhoalveolarne lavaže sa 0,9% NaCL 1 ml/kg TT, dva puta ponovljene, uvedeni su kortikosteroidi na mestu promene na sluznici obolelog bronha. Parametri mehaničke ventilacije: FiO2, smanjen broj respiracija i vrednosti inspiratornog pritiska. Vrednosti pH arterijske krvi se popravljaju iznad 7,30 Pco2 3,6 kPa, pO2 u krvi 11. Saturacija kiseonikom 95%, puls 120/min. Petogodišnja devojčica je pet dana kasnije ekstubirana i premeštena na standardno odeljenje pulmologije. Krvni derivati su uključeni u nekoliko navrata. Stanje se poboljšalo, tako da je methotreksat uveden u terapiju, sa kortikosteroidima jednom sedmično, 3x40 mg i.v., a drugim danima u sedmici Pronison 5 mg 4x1.

Ključne reči: dermatomiozitis, atalektaza, fleksibilna bronhoskopija sa BAL-om