ACTA FAC MED NAISS 2013;30(1):37-44

Originalan rad

UDC: 616.718.5-001.5-06-089        DOI: 10.2478/v10283-012-0034-2

SPOLJNA SKELETNA FIKSACIJA U LEČENJU ZATVORENIH SEGMENTNIH PRELOMA TIBIJE

Zoran Golubović1, Predrag Stojiljković1, Ivan Golubović1, Zoran Radovanović2, Aleksandar Višnjić2 , Branko Ristić3, Katarina Kutlašić-Stojanović1, Milan Trenkić2, Stevo Najman2, Miroslav Trajanović4

1Ortopedsko-traumatološka klinika, Klinički centar Niš, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

3Ortopedsko-traumatološka klinika, Klinički centar Kragujevac, Srbija

4Univerzitet u Nišu, Mašinski fakultet, Srbija

Segmentni prelomi tibije predstavljaju prekid kontinuiteta koštanog tkiva dijafize tibije na dva ili više nivoa. Kod segmentnih preloma potkolenice dolazi do oštećenja svih anatomskih struktura, što stvara veoma nepovoljne biološke uslove za zarastanje preloma. Zbog oštećenja kako intramedularne tako i periostalne vaskularizacije, segmentni prelomi potkolenice predisponirani su za usporeno zarastanje i razvoj pseudoartroza. Cilj rada bio je da se prikažu rezultati lečenja zatvorenih segmentnih preloma potkolenice metodom spoljne skeletne fiksacije. U periodu od 01.01.1998. do 31.06.2012. godine u Kliničkom centru u Nišu lečeno je 26 bolesnika sa zatvorenim segmentnim prelomom potkolenice. Procena krajnjih rezultata lečenja izvršena je na seriji od 24 bolesnika. Prosečna starost ispitanika iznosi 43.57 godina. Svi bolesnici lečeni su spoljnim skeletnim fiksatorom Mitković. Zarastanje preloma bez težih komplikacija registrovali smo kod 20 (83,33%) ispitanika. Kod četiri (16,67%) ispitanika javile su se značajnije komplikacije u toku lečenja, koje su zahtevale dodatne hirurške intervencije. Prilikom primene metode spoljne skeletne fiksacije u lečenju zatvorenih segmentnih preloma potkolenice, repozicija fragmenta ostvaruje se kroz male rezove, a klinovi spoljnog skeletnog fiksatora plasiraju se van žarišta preloma, tako da se dodatno ne oštećuje ni intramedularna ni periostalna vaskularizacija kosti u zoni preloma, što je veoma važno za proces zarastanja preloma.

Ključne reči: zatvoreni segmentni prelom tibije, spoljna skeletna fiksacija, spoljni fiksator Mitković