ACTA FAC MED NAISS 2013;30(1):15-19

Originalan rad

UDC: 616.314.18-002        DOI: 10.2478/v10283-012-0031-5

UTICAJ ZAPALJENJA NA LIMFANGIOGENEZU U ZUBNOJ PULPI LJUDI

Dragica Dačić Simonović1,3, Ljubinka Veličković Janković2,3, Stefan Dačić1,3, Ana Ristić Petrović2,3, Stefan Veličković1, Aleksandra Petrović1, Martina Rakonjac1

1Odeljenje za restaurativnu stomatologiju i endodonciju, Niš, Srbija

2Centar za patologiju, Klinički centar Niš, Srbija

3Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

Tokom zapaljenja, limfangiogeneza doprinosi ubrzanom transportu filtrirane tečnosti, proteina i ćelija imuniteta. Tkivo zubne pulpe je često izloženo zapaljenjskom oštećenju, ali limfni sistem pulpe i njegovi odgovori na oštećenje nisu ispitani detaljno korišćenjem specifičnih markera za limfatike. Cilj ove studije bio je da utvrdi i uporedi limfni sistem zdrave i pulpe sa zapaljenjem, kao i da utvrdi da li se limfangiogeneza javlja tokom zapaljenja pulpe. Ovo ispitivanje je obuhvatilo deset pulpi sa ireverzibilnim pulpitisom i jedanaest uzoraka zdrave zubne pulpe. Svi uzorci pulpi su analizirani mikroskopski pomoću standardnog hematoxylin-eosin (HE) bojenja radi otkrivanja prisustva zapaljenja. Imunohistohemijsko bojenje je primenjeno za detekciju vaskularnih prostora, korišćenjem monoklonalnog anti CD31 antitela (DAKO) u razblaženju 1:20. Mikroskopski verifikovani vaskularni prostori, pomoću CD31 i u čijem lumenu nisu detektovani eritrociti, smatrani su limfnim sudovima. Aktivna polja limfangiogeneze (“hot spots”) određena su pomoću malog mikroskopskog uvećanja. U svakom uzorku je zabeleženo po pet slika iz “hot spot” polja. Limfni sudovi su brojani pomoću ImageJ programa. Ukupan broj limfnih sudova, utvrđen na ovaj način, podeljen je brojem “hot spot” polja, a rezultat je predstavljao gustinu limfatika. Prosečan broj limfnih sudova, detektovanih pomoću CD31, u grupi bez zapaljenja, bio je značajno manji nego u grupi sa zapaljenjem (3.75 u odnosu na 13.58, t=7.093, p<0.001). Ovo ispitivanje je utvrdilo porast broja limfnih sudova u zubnoj pulpi sa zapaljenjem, što pokazuje da zapaljenje doprinosi limfangiogenezi.

Ključne reči: pulpa, zapaljenje, limfangiogeneza