ACTA FAC MED NAISS 2013;30(2):79-84

UDC:612.41.433-003.8

DOI:10.2478/v10283-012-0040-4

MORFOMETRIJSKA STUDIJA VEZIVNOG TKIVA HUMANE HIPOFIZE TOKOM PROCESA STARENJA

Miljana Pavlović1, Ivan Jovanović1, Snezana Pavlović1, Vesna Stojanović1, Vladimir Živković1, Mirjana Bakić2, Braca Kundalić1, Vladimir Antić3

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

2Univerzitet u Crnoj Gori, Medicinski fakultet u Podgorici, Crna Gora

3Univerzitet u Nišu, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Srbija

Cilj istraživanja bio je da se morfometrijskom metodom kvantifikuje prisustvo vezivnog tkiva i prokrvljenost adenohipofize tokom starenja čoveka. Materijal je tkivo adenohipofize 29 kadavera oba pola (14 ženskih i 15 muških), starosti 33-95 godina. Tkivo hipofize obrađeno je standardnom histološkom procedurom i bojeno Mallory trihromnom metodom. Dobijeni histološki preparati analizirani su pomoću svetlosnog mikroskopa pod uvećanjem 400x. Morfometrijska analiza je obavljena na digitalnim fotografijama rezolucije 1.3 mega piksela, po 40 vidnih polja adenohipofize svakog od ispitanih slučajeva, uz pomoć Fovea Pro 4 sistema za analizu. Preko digitalne slike svakog vidnog polja superponiran je prosti mrežni testni sistem. Pomoću njega su određivane zapreminska gustina vezivnog tkiva (Vvt) i krvnih sudova (Vvks) ispitanih slučajeva, koje su izračunavane pomoću formule Kališnika (1985). Dobijeni rezultati su statistički analizirani korišćenjem paketa NCSS-PASS 2007. Korelaciona analiza je ukazala da zapreminska gustina vezivnog tkiva analiziranih slučajeva statistički značajno raste tokom procesa starenja. Prosečna zapreminska gustina krvnih sudova adenohipofize ispoljavala je statistički značajan pad tokom procesa starenja. Ovi rezultati su potvrđeni linearnom regresionom analizom. Prosečna zapreminska gustina vezivnog tkiva, kao i prosečna zapreminska gustina krvnih sudova adenohipofiza kod muškog i ženskog pola ne razlikuju se statistički značajno. Proces starenja praćen je proliferacijom vezivnog tkiva i fibrozom adenohipofize koja je praćena redukcijom njene vaskularne mreže.

Ključne reči: adenohipofiza, vezivno tkivo, morfometrija, starenje