ACTA FAC MED NAISS 2013;30(2):63-71

Originalan rad

UDC:615.281:615.454.1:618.15-002

DOI:10.2478/v10283-012-0038-y

ODREĐIVANJE SADRŽAJA KLINDAMICIN FOSFATA U RAZLIČITIM FORMULACIJAMA VAGINALNIH GELOVA METODOM

REVERZNO-FAZNE VISOKOEFIKASNE TEČNE HROMATOGRAFIJE

Milica Stanković1, Vesna Savić1, Valentina Marinković2

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Odsek za farmaciju, Srbija

2Univerzitet u Beogradu, Fakultet za farmaciju, Srbija

Klindamicin je antibiotik efikasan protiv Gram-pozitivnih aeroba, kao i Gram-pozitivnih i Gram-nega-tivnih anaerobnih patogena. Klindamicin (njegov fosfatni estar) korišćen je u ovoj studiji u cilju procene efikasnosti formulisanih vaginalnih gelova. Cilj ove studije bio je da se razvije analitička metoda pogodna za određivanje klindamicin fosfata u različitim vaginalnim gelovima. Glavna razlika između formulacija gelova bila je u primeni različitih gelirajućih sredstava (Carbopol® 940, Carbopol® Ultrez 10 i Pemulen® TR 1). Nova izokratska HPLC metoda reverznih faza razvijena je u cilju određivanja klindamicin fosfata u ovim vaginalnim gelovima. Korišćena je Zorbax Eclipse plus C8 kolona. Mobilna faza se sastojala iz acetonitrila i fosfatnog pufera (pH=2,5), a UV detekcija je rađena na 210 nm. Uočen je linearan odgovor (r>0,99) u opsegu koncentracija klindamicin fosfata od 10,0-80,0 µg ml-1. Metoda pokazuje dobre vrednosti za Recovery, a vrednosti za relativnu standardnu devijaciju su manje od 1,0%. Metoda može da se primeni u proceni stabilnosti vaginalnih gelova sa klindamicin fosfatom, za kontrolu kvaliteta preparata i u studijama stabilnosti uzoraka pri formulaciji vaginalnih gelova. Koncentracija klindamicin fosfata je različita u formulacijama, pa se zaključuje da sredstvo za geliranje (podloga gela) ima značajan uticaj na koncentraciju aktivne supstance. Dobijeni rezultati potvrđuju da vaginalni gel sa Carbopol-om (Carbopol® 940) pokazuje maksimalnu stabilnost tokom analize i obezbeđuje optimalnu koncentraciju klindamicin fosfata.

Ključne reči: klindamicin fosfat; reverzno-fazna HPLC; vaginalni gel; Carbopol® 940