ACTA FAC MED NAISS 2013;30(2):97-102

UDC:616.831-006

DOI:10.2478/v10283-012-0043-1

ZRELI INTRAKRANIJALNI TERATOM

Irena Dimovą,˛, Desanka Tasićł, Ivana Stojanovićł, Simonida Stojanovićł, Nebojša Stojanović4, Ivan Stefanović4, Dragan Dimovł

ąUniverzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

˛Institut za imunologiju, Niš, Srbija

łInstitut za patologiju, Niš, Srbija

4Neurohirurška klinika, Klinički centar, Niš, Srbija

Teratomi predstavljaju grupu negerminomskih tumora germinativnih ćelija, koji su građeni od mešavine različitih tipova tkiva ektoderma, endoderma i mezoderma. Intrakranijalni teratomi su retki i čine oko 0.5% svih intrakranijalnih tumora. Pretežno zahvataju strukture srednje linije i javljaju se primarno kod dece. U radu je prikazan bolesnik star 24 godine sa zrelim intrakranijalnim teratomom uz ekstrakranijalno širenje, što je praćeno glavoboljom, mukom i povraćanjem. Intrakranijalna ekspanzivna lezija bila je lokalizovana frontotemporobazalno levo sa širenjem u istostranu orbitu. Tumor je odstranjen u celini. Adjuvantna terapija nije primenjena. Makroskopskim pregledom, odstranjeni tumor bio je lobuliran sa heterogenom solidnom i cističnom komponentom. Histološkom analizom utvrđeno je prisustvo različitih diferentovanih tkiva sva tri germinativna ćelijska sloja, uključujući masno tkivo, hrskavicu, kost, snopove poprečno-prugastih mišićnih ćelija, moždano tkivo, respiratorni epitel i žlezdane strukture. Postavljena je dijagnoza zrelog teratoma. Nakon četiri godine praćenja nije otkrivena pojava recidiva. Prikazani slučaj zrelog teratoma je neuobičajen primer u pogledu godina starosti bolesnika i, posebno, lokalizacije tumora, intra- i ekstrakranijalno. Prepoznavanje ovog retkog entiteta ispitivanjem brojnih preseka tkiva je od presudnog značaja, budući da nezreli elementi mogu da čine samo minorni deo tumora.

Ključne reči: tumor germinativnih ćelija, zreli teratom, intrakranijum, orbita, dijagnoza, dijagnostičke tehnike i procedure