ACTA FAC MED NAISS 2013;30(3):111-116

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija

2Institut za javno zdravlje Niš, Srbija

3Zdravstveni centar Kladovo, Serbija

Seksualno obrazovanje ima za cilj da pruži važne informacije o seksu, motivaciji i veštinama ponašanja koje će pomoći ljudima da izbegnu seksualne probleme i održe seksualno zdravlje. Programi promocije bezbednog seksa i upotrebe kondoma su u poslednje vreme veoma zastupljeni upravo zbog epidemije side. Upotreba kondoma među mladima je posebno važna zbog činjenice da su upravo mladi najviše izloženi riziku od HIV infekcija, kao i zbog toga da im kondomi nisu lako dostupni. Mnoga ministarstva, neprofitabilne organizacije i kompanije za proizvodnju kondoma koriste internet, koji je inače uobičajeno sredstvo za komunikaciju, kako bi promovisale bezbedni seks i upotrebu kondoma. Veliki broj mladih ljudi ima nesmetan pristup internetu, a veruje se da je upravo internet tu da popuni prazninu koja postoji u vezi sa informisanošću o seksualnom zdravlju. Razvoj jednog inovativnog, ekonomičnog pristupa seksualnom obrazovanju koji se zasniva na izvorima sa interneta dovodi do sagledavanja interneta kao jednog posebnog, interaktivnog, pedagoškog sredstva za seksualno obrazovanje velikog broja mladih. Ovakav pristup naglašava karakteristike anonimnosti, dostupnosti i samostalnosti u korišćenju interneta. Pored toga, pruža individualni pristup velikom broju informacija, daje motivaciju i podučava veštinama ponašanja neophodnim u rešavanju seksualnih problema i održavanju seksualnog zdravlja.

Ključne reči: promocija upotrebe kondoma, promocija bezbednog seksa, HIV prevencija, mladi, internet