ACTA FAC MED NAISS 2013;30(4):185-191

1Klinika za internu medicinu, Odeljenje za nefrologiju, Maribor, Slovenija

2Odeljenje za nefrologiju, Univerzitetski klinički centar Maribor, Slovenija

3Univerzitet u Mariboru, Medicinski fakultet, Slovenija

Hronična bubrežna bolest je važan svetski zdravstveni problem, dok moždani udar predstavlja kontinuirano rastući medicinski i društveni problem. Bubrežna disfunkcija nosi sa sobom značajan rizik za kardiovaskularni morbiditet, a rizik se povećava sa opadanjem bubrežne funkcije. U poslednjih petnaest godina, veza između hronične bubrežne bolesti i cerebrovaskularne bolesti je sve očiglednija. Danas je kod bolesnika na dijalizi, koji su preživeli moždani udar, ishemični podtip prisutan u oko 70%. Kod visoko rizičnih bolesnika, sa različitim stupnjevima hronične bubrežne bolesti, bubrežna disfunkcija je u jasnoj vezi sa posledičnim moždanim udarom. Kod populacione analize prikazani su kontradiktorni rezultati. Štaviše, kod bolesnika sa ishemičnim moždanim udarom bubrežna disfunkcija se dovodi u vezu sa kratkoročnim i dugoročnim mortalitetom. Autori u ovom radu prikazuju različite studije objavljene u ovoj oblasti, kao i sopstvene rezultate.

Ključne reči: cerebrovaskularna bolest, hronična bubrežna bolest, završna faza bubrežne insuficijencije, mortalitet, bubrežna disfunkcija