ACTA FAC MED NAISS 2013;30(4):193-200

DOI: 10.2478/afmnai-2013-0011

ISPITIVANJE EFEKATA RAZLIČITIH EMOLIJENASA NA STRUKTURNA SVOJSTVA KREMOVA

I NJIHOV EFEKAT NA VLAŽNOST I PH KOŽE

Dragana Stojiljković1, Ivana Arsić2, Marija Tasić-Kostov2, Zoran Jovanović3, Vanja Tadić4, Sofija Đorđević4

1Farmakop zdravstvena ustanova Apoteka Niš, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Odsek za farmaciju, Niš, Srbija

3«Esensa«, Viline vode bb, Beograd, Srbija

4Institut za proučavanje lekovitog bilja "Dr Josif Pančić", Beograd, Srbija

Ispitivan je uticaj četiri emolijensa (cetearil oktanoat, decil oleat, C12-C15 alkil benzoat i maslinovo ulje) inkorporirana u kozmetički u/v krem, u koncentraciji od 10% (kremovi K1-K4, redom), na strukturna svojstva kremova i njihov efekat na vlažnost i pH kože zdravih ispitanika nakon jednokratne aplikacije. Struktura kremova ispitivana je polarizacionom mikroskopijom. Utvrđeno je prisustvo anizotropnih struktura, tj. potvrđeno je da se stabilizacija strukture ovih kremova vrši formiranjem lamelarne gel-kristalne i tečno-kristalne faze, koje su bile različite kod različitih kremova, verovatno kao posledica prisustva različitih emolijenasa. Ispitivanje efekata kremova K1-K4 na vlažnost i pH kože nakon jednokratne aplikacije (30, 90, 150 i 300 min. po primeni) vršeno je korišćenjem aparata MultiProbeAdapter(MPA®9, Courage&Khazaka Electronic, Nemačka), upotrebom odgovarajuće sonde, Corneometer® CM 825 za merenje kapacitativnosti, kao mere vlažnosti kože, dok je pH kože meren sondom Skin-pH-meter, PH 900. Rezultati ispitivanja ukazuju da prisustvo različitih emolijenasa u u/v kremovima, u koncentraciji od 10%, dovodi do različitog nivoa hidratacije kože nakon aplikacije, kao posledice različite strukturacije kremova, okluzivnog efekta kremova različite efikasnosti i različite brzine oslobađanja vode iz kremova. Krem sa decil oleatom dovodi do inicijalno dobrog hidrirajućeg efekta samog krema, pretpostavljamo zbog brzog oslobađanja velike količine vode iz krema. Kremovi sa C12-C15 alkil benzoatom i maslinovim uljem imaju slabiji početni efekat na vlažnost kože, ali pokazuju dobra okluzivna svojstva u toku ispitivanog perioda, ne dozvoljavaju pad vlažnosti kože dostignute neposredno po aplikaciji kremova. Do najslabije kratkotrajne hidratacije kože dovodi krem sa 10% cetearil oktanoata.

Ključne reči: emolijensi, hidrofilni kremovi, tečno-kristalna faza, vlažnost kože