ACTA FAC MED NAISS 2013;30(4):165-184

Revijalni rad

UDC: 616.831-006-097

DOI: 10.2478/afmnai-2013-0009

NOVI POGLEDI NA MOLEKULARNU OSNOVU GLIOBLASTOMA MULTIFORME I UDRUŽENU IMUNOSUPRESIJU

Irena Dimov1,2, Desanka Tasić1,3, Ivan Stefanović4, Dragan Dimov3

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

2Institut za imunologiju, Niš, Srbija

3Institut za patologiju, Niš, Srbija

4Neurohirurška klinika, Klinički centar, Niš, Srbija

Glioblastomа multiforme (GBM) je najčešći primarni maligni tumor mozga odraslih, sa najgorom prognozom, uprkos agresivnoj multimodalnoj terapiji. Većina GBM nastaje de novo (primarni) sa kratkom kliničkom istorijom, dok sekundarni GBM nastaju progresijom prethodno postojećih glioma nižeg gradusa i pokazuju različitu genetiku i profil ekspresije, uključujući visoku učestalost mutacija izocitrat dehidrogenaze 1 (IDH1), koje su već prisutne u prekursornim lezijama. Sveobuhvatne studije genoma dale su bolji uvid u izvanrednu molekularnu heterogenost GBM i identifikovale molekularne entitete, koji mogu zahtevati različite terapijske pristupe. Premda su lokalizovni intrakranijalno, GBM su udruženi sa globalnom imunosupresijom. Bolje razumevanje imunskog odgovora na GBM koji rastu u imunski posebnoj mikrosredini u mozgu i mehanizama putem kojih izbegavaju imunski odgovor, čak ga suprimiraju, ubrzaće razvoj efikasnijih imunoterapija. Ovaj rad sumira tekuća saznanja koja se odnose na genetske alteracije i signalne puteve od ključnog značaja za biologiju GBM, uz neke mehanizme razvoja lokalne i sistemske immunosupresije kod GBM i ulogu GBM matičnih ćelija.

Ključne reči: glioblastoma multiforme, genetika, markeri, imunosupresija, glioma matične ćelije