ACTA FAC MED NAISS 2013;30(4):225-231

UDC: 616.728.3-001-089

DOI: 10.2478/afmnai-2013-0015

USTRELNE RANE KOLENOG ZGLOBA

Zoran Golubović1,3, Zoran Popović2, Saša Milenković1,4, Predrag Stojiljković1, Goran Stevanović3,4, Zoran Radovanović4,5, Ivan Golubović1, Milan Trenkić3, 4, Stevo Najman4, Slađana Petrović4,5

1Klinika za ortopediju i traumatologiju, Klinički centar Niš, Srbija

2Klinika za ortopediju i traumatologiju, Vojnomedicinska akademija, Beograd, Srbija

3Klinika za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju, Klinički centar Niš, Srbija

4Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija

5Centar za radiologiju, Klinički centar Niš, Srbija

Strelne povrede kolenog zgloba projektilima spadaju u grupu najtežih povreda koštano-zglobnog sistema. Karakteriše ih obimno razaranje svih anatomskih struktura zgloba kolena. U radu se prikazuju dva bolesnika sa ustrelom kolenog zgloba, pri čemu je jedan ranjen gelerom avionske bombe, a drugi metkom iz pištolja. Oba pacijenta su rešena primarnom hirurškom obradom rane, dok su geler i projektil iz zgloba kolena odstranjeni artroskopski. Kod oba povređena ordinirana je antibiotska pareneteralna terapija i antitetanusna zaštita. Hirurško lečenje ustrelne, penetrantne rane kolenog zgloba je dvovremenska procedura i sprovodi se po principima jedinstvene ratno-hirurške doktrine. Prvi akt predstavlja primarnu hiruršku obradu penetrantne ustrelne rane zgloba. Primarna hirurška obrada penetrantne strelne rane zgloba radi se po pravilu od površine ka dubljim slojevima rane i podrazumeva odstranjenje svih avitalnih, nekrotičnih tkiva. Neophodno je da ekscizija zglobne kapsule bude krajnje štedljiva, ali sva oštećena zglobna kapsula mora biti odstranjena. Primarno se može zatvoriti samo sinovijalna membrana zgloba. Ukoliko to nije moguće, potrebno je zatvoriti samo kapsulu. Ostale strukture ostavljaju se otvorene za primarno odloženo zatvaranje. Drugi akt predstavlja odloženo zatvaranje strelne rane zgloba. Artroskopsko odstranjenje stranih tela (šarpnela, gelera) i obilno ispiranje zgloba kolena nakon ranjavanja je uspešna metoda lečenja, koja znatno smanjuje komplikacije i opasnost od infekcije kod ovih povreda.

Ključne reči: ustrelna rana kolena, primarna hirurška obrada rane, artroskopija kolenog zgloba