ACTA FAC MED NAISS 2014;31(1):5-16

Revijalan rad

UDC:612.82:616.62-008.22

DOI:10.2478/afmnai-2014-0001

CENTRALNI NERVNI SISTEM I MOKRAĆNA BEŠIKA (kratki pregledni članak za kliničare)

Staša Tadić

Univerzitet u Pitsburgu, Odsek za gerijatriju i gerontologiju, Medicinski Centar Univerziteta u Pitsburgu, Pitsburg, Pensilvanija, SAD

Simptomi poremećaja mokraćne bešike značajan su problem sa stanovišta javnog zdravlja zbog njihove učestalosti, morbiditeta i troškova lečenja. Malo se zna o tome da su ovi poremećaji u suštini u vezi sa moždanom kontrolom mokrenja. Napretkom tehnologije moždanog skeniranja i imidžinga, stečena su nova znanja o tome kako mozak funkcioniše u bolestima mokrenja, što je otvorilo nove mogućnosti za razvoj studija problema vezanih za donji urinarni trakt. Zato je neophodno da se i kliničari koji se bave problemima mokrenja informišu o osnovnim principima moždane kontrole mokrenja. Ovaj rad ima za cilj da objedini osnovne činjenice iz neuroanatomije moždane kontrole mokraćne bešike proistekle na osnovu imidžing studija kod bolesnika sa problemima mokrenja.

Ključne reči: mozak, bešika, mokraćna inkontinencija, moždani imidžing