ACTA FAC MED NAISS 2014;31(1):29-39

UDC:616.71-007.234

DOI:10.2478/afmnai-2014-0003

NOVI LEKOVI U TERAPIJI OSTEOPOROZE: pregled 2. i 3. faze kliničkih istraživanja

Ivana Tadić1, Ljiljana Tasić1, Nada Vujasinović Stupar2, Katarina Ilić3, Dejan Stevanović4

1Univerzitet u Beogradu, Farmaceutski fakultet, Katedra za socijalnu farmaciju i farmaceutsko zakonodavstvo, Srbija

2Univerzitet u Beogradu, Medicinski fakultet, Institut za reumatologiju, Srbija

3Univerzitet u Beogradu, Farmaceutski fakultet, Katedra za farmakologiju, Srbija

4Odeljenje za psihijatriju, Opšta bolnica Sombor, Srbija

Osteoporoza je hronična bolest koja je sve više zastupljena i to pretežno kod osoba ženskog pola. Postoje dokazi da bisfosfonati, selektivni modulatori estrogenskih receptora, denosumab, teriparatid i stroncijum ranelat mogu da preveniraju prelom kuka. Iako su ovi lekovi efikasni u lečenju osteoporoze, njihova upotreba je ograničena usled ispoljavanja neželjenih reakcija, a time i postojanja niske adherencije bolesnika. Cilj ovog preglednog rada bio je upoređivanje efikasnosti novih lekova za lečenje osteoporoze koji su trenutno u 2. i 3. fazi kliničkih istraživanja. Nakon pregleda 57 originalnih radova koji su imali za cilj da pokažu efikasnost lekova u lečenju osteoporoze, dostupnih na PubMed i Scopus bazi, za analizu je odabrano 10 radova koji su zadovoljili kriterijume za pretraživanje. Na kraju analize, poređena je efikasnost pet lekova. Efikasnost je evaluirana na osnovu vrednosti mineralne koštane gustine (BMD) i koštanih markera (BTM). Povećanje BMD vrednosti i promene u vrednostima BTM zabeležene su u svim radovima. Najveće povećanje BMD (za 11,3%) lumbalnog skeletnog regiona postignuto je nakon šestomesečne subkutane terapije teriparatidom u dozi 20 μg dnevno. Najmanje povećanje BMD (za 2,1%) istog skeletnog regiona zabeleženo je nakon šestomesečne per os terapije risedronatom u dozi od 100 mg jednom mesečno. Od deset analiziranih studija, samo je jedna prikazala podatke o riziku od frakture.

Ključne reči: osteoporoza, terapija, efikasnost, 2. i 3. faza kliničkih istraživanja