ACTA FAC MED NAISS 2014;31(1):17-28

Ivan Petković1, Ivica Pejčić1,2, Svetislav Vrbić1,2

1Klinika za onkologiju, Klinički centar Niš, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet Niš

Uvođenjem all-trans retinoične kiseline (ATRA) u de novo akutnoj promijelocitnoj leukemiji (APL) napravljena je revolucija u terapiji ove bolesti. Stopa molekularnih kompletnih remisija (CR) udvostručila se u odnosu na konvencionalnu hemioterapiju antraciklinima i kreće se 90-95%. Konsolidaciona terapija je obavezna radi redukcije rizika od ranog relapsa bolesti. Terapija održavanja je preporučena jer dodatno redukuje rizik od relapsa, pogotovo kod visoko rizičnih bolesnika. Stopa relapsa APL je relativno visoka, oko 30%, i najčešća je unutar tri godine od početka lečenja. Drugi agens, arsen trioksid (ATO) je optimalni medikament koji postiže visoke stope CR u relapsu, oko 80%, a transplantacija matičnih ćelija hematopoeze (TMĆH) može produžiti ukupno preživljavanje bolesnika sa APL. ATRA i ATO su postali paradigma target terapije, a APL paradigma kurabilne maligne bolesti, bar u odnosu na druge forme akutnih mijeloidnih leukemija (AML).

Ključne reči: akutna promijelocitna leukemija, ciljana terapija