ACTA FAC MED NAISS 2014;31(1):41-49

UDC:615.212

DOI:10.2478/afmnai-2014-0004

UČEŠĆE VANILOIDNOG RECEPTORA TIPA 1 U MEHANIZMU ANALGETSKOG EFEKTA AMIZONUMA

Oleh Yadlovskyi, Tatiana Bukhtiarova, Lyudmila Bobkova, Irina Tatianshenko, Igor Monchak, Andrew Khayrulin

Državni institut ‘’Institut za farmakologiju i toksikologiju NAMS Ukrajine’’, Kijev, Ukrajina

Studija karakteristika farmakodinamike novog analgetika je važan i neodložan zadatak savremene farmakologije. Ovakvi podaci omogućavaju razjašnjenje nozologije primene analgetika i stvaranje teorijske pozadine kako bi njegova primena bila optimalna. Efekat posredovan aktivacijom katjonskog kanala tranzitornog receptorskog potencijala, podfamilija V, član 1 (TRPV1), takođe može biti efektivan mehanizam analgetskog dejstva. Procenjivali smo mogućnost učestvovanja TRPV1 u primeni analgetskog efekta uz protiv virusno dejstvo amizonuma u toku eksperimenta. Poznato je da su amino kiseline Tyr511 i Ser512 glavne komponente aktivnog domena TRPV1. U ovoj vezi dipeptid Tyr-Ser se potpuno sintetiše kao model aktivnog domena TRPV1. Ovo je u eksperimentalnom modelu i pokazano primenom spektrofometrijske metode, formiranjem ‘’kapsaicin-Tyr-Ser’’ intermolekularnog kompleksa na nivou konstante stabilnosti Kkor= 0.998 i Kr=0.3•10-4 L/mol i ‘’amizonum – Tyr-Ser’’ slabog intermolekularnog kompleksa Kr=0.05•104 L/mol; Kkor=0.995, redom. Provera podataka je u eksperimentu urađena in vitro (izolovana portalna vena pacova) i in vivo (Tail-flick model) pomoću TRPV1 agonista. Pokazano je da je amplituda kontrakcije portalne vene glatkog mišića (GM) pri koncentraciji kapsaicina od 0.1 µmol/L, 0.5 µmol/L capsazepina i 1.0 µmol/L amizonuma bila +30.3±5.3%, -3.2±2.7% and +7.1±3.2% od početnog nivoa, redom. U kombinovanoj primeni amizonuma sa kapsaicinom ili kapsazepinom amplituda kontrakcije portalne vene glatkog mišića bila je 20.1±1.3% i -3.0±1.4%, redom. Ovo ukazuje na odsustvo dejstva amizonuma usled kombinovane primene kapsaicinoida. Tail-flick model je pokazao atipični potencijal antinocicepcije amizonuma upotrebom kapsaicina. Dobijeni podaci ukazuju na malu mogućnost učešća TRPV1 u primeni antinociceptivnog dejstva amizonuma.

Ključne reči: amizonum, kapsaicin, kapsazepin, dipeptid Tyr-Ser (Tyr-Ser), TRPV1