ACTA FAC MED NAISS 2014;31(1):67-73

UDC:616.314-74:615.46

DOI:10.2478/afmnai-2014-0007

ULTRASTRUKTURA ADHEZIVNE VEZE KOMPOZITA ZA DENTIN

Stefan Dačić1,3, Aleksandar Mitić1,3, Jelena Popović1,3, Dragica Simonović Dačić1,3, Marko Igić2,3

1Odeljenje za bolesti zuba i endodonciju, Klinika za stomatologiju Niš, Srbija

2Odeljenje za protetiku, Klinika za stomatologiju Niš, Srbija

3Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

Ultrastruktura adhezivne veze je značajan pokazatelj efikasnosti pripoja materijala za zubna tkiva. Kvalitet veze kompozita za tvrda zubna tkiva takođe se procenjuje jačinom vezivanja ili odsustvom marginalne pukotine po obodu restauracija. Cilj ovog rada bio je da se proceni ultrastruktura veze kompozitnih materijala za dentin nakon primene dve adhezivne tehnike. Na ekstrahovanim zubima restaurisano je 20 kaviteta V klase za skenirajuću elektronsku mikroskopsku (SEM) analizu pripoja kompozita za dentin. Adhezija je obezbeđivana primenom Adper Single Bond2-ASB/3M ESPE, odnosno primenom Adper Easy One-AEO/3M ESPE. Svetlosna polimerizacija adheziva i kompozitnog materijala Filtek Ultimate-FU-/3M ESPE vršena je halogenim svetlom (Elipar Highlight 3M ESPE). Nakon vertikalnog presecanja krunica zuba kroz kompozitne restauracije i pripreme površine preseka (30% fosforna kiselina-30s i 2% NaOH-30s), vršena je SEM analiza adhezivne veze. Bolje mikromorfološko vezivanje kompozita za dentin SEM analiza adhezivne veze pokazala je kod adhezivne tehnike sa nagrizanjem i ispiranjem zubnih tkiva (ASB/FU materijali), u odnosu na tehniku samonagrizanja tkiva (AEO/FU materijali). Kod tehnike nagrizanja i ispiranja, ultrastruktura adhezivne veze za dentin sastojala se od hibridnog i adhezivnog sloja, kao i produžetaka smole u dentinskim kanalićima. Kod samonagrizajuće tehnike, pored adhezivnog i hibridnog sloja, retko su viđani ili uopšte nisu postojali produžeci smole u kanalićima. Bolju ultrastrukturu veze kompozita za dentin obezbedila je primena adhezivne tehnike sa nagrizanjem i ispiranjem tkiva.

Ključne reči: zubni kompoziti, kompozitni adhezivi, dentin