ACTA FAC MED NAISS 2014;31(1):75-79

Originalan rad

UDC:304.3-055.26:616.831-009.11-053.2

DOI:10.2478/afmnai-2014-0008

UTICAJ CEREBRALNE PARALIZE DETETA NA ŽIVOT MAJKE:

STUDIJA SLUČAJA U AHVAZU, IRAN

Samira Borzoo1, Mansoureh Nickbakht2, Mehrdad Jalalian3

1Departman za rehabilitaciju, Fakultet rehabilitacionih nauka, Širaz Univerzitet medicinskih nauka, Širaz, Iran

2Ahvaz Jundišapur Univerzitet medicinskih nauka, Ahvaz, Iran

3Glavni urednik časopisa ‘’Elektronski časopis za lekare’’, Mašhad, Iran

Kvalitet života porodica koje imaju dete obolelo od cerebralne paralize (CP) može biti značajno izmenjen. Cilj ovog istraživanja bio je da se ispita uticaj invaliditeta deteta na kvalitet života majke tako što su upoređivane majke dece sa cerebralnom paralizom i majke zdrave dece. Istraživanje je obuhvatilo dve grupe od ukupno 42 majke koje su odgovorile na kratak upitnik (SF-36). Prva grupa je uključila 21 majku dece sa cerebralnom paralizom koja su bila upućena na Kliniku za terapiju govora u okviru Jundišapur Univerziteta Medicinskog fakulteta u Ahvazu. Drugu grupu je sačinjavala 21 majka zdrave dece koja su takođe živela u Ahvazu. Rezultati su obrađeni kompjuterskim programom za statističku analizu podataka (SPSS) i korišćen je T-test. Utvrđene su značajne razlike u svim domenima kvaliteta života između majki zdrave dece i majki dece sa cerebralnom paralizom (p=0.001). Istraživanjem je utvrđeno da je kvalitet života majki dece sa cerebralnom paralizom značajno izmenjen u poređenju sa kvalitetom života majki zdrave dece. Stoga je potrebno uraditi detaljno planiranje kako bi se poboljšao njihov kvalitet života u različitim domenima.

Ključne reči: kvalitet života, majke, cerebralna paraliza, Iran