ACTA FAC MED NAISS 2014;31(2):105-111

Originalan rad

UDC:174:[001.816:61(55)

DOI:10.2478/afmnai-2014-0012

RAZMATRANJE ETIČKIH NORMI KOD PUBLIKACIJE RADOVA IZ OBLASTI MEDICINE U IRANSKIM RADOVIMA

Mohsen Koushan1, Akbar Pejhan2, Nematullah Shomoossi3, Azam Shomoossi4

1Departman za strukovne studije za medicinske sestre, Fakultet za strukovne studije za medicinske sestre i akušerstvo, Sabzevar Univerzitet medicinskih nauka, Sabzevar, Iran

2Katedra za fiziologiju, Medicinski fakultet, Sabzevar Univerzitet medicinskih nauka, Sabzevar, Iran

3Departman za engleski jezik, Medicinski fakultet, Sabzevar Univerzitet medicinskih nauka, Sabzevar, Iran

4Departman za lingvistiku, Alzahra Univerzitet, Teheran, Iran

sAŽETAK

Etika u izdavaštvu je oduvek bila prioritet urednika časopisa i članova uređivačkih odbora. Stoga je cilj ove studije bio da razmotri etička pitanja i poštovanje izdavačke etike na primerima značajnijih medicinskih časopisa u Iranu. Ova deskriptivna, analitička studija je sprovedena na medicinskim časopisima koji se vode kao ’’naučno-istraživački časopisi’’, a objavljeni su u periodu od 2011. do 2012. godine. Uzorak je činilo 109 radova iz 102 časopisa koji su objavljeni na persijskom jeziku. Za prikupljanje podataka sastavljen je spisak nakon detaljne provere radova i razgovora sa autorima. Zabeleženo je kršenje etičkih normi, a zatim sumirano kako bi se izračunao broj ovakvih slučajeva. Kršenje etičkih normi je uključilo izostanak odobrenja etičkog komiteta (81.7%), pismene saglasnosti (45%), zatim autore sa nedovoljnim doprinosom radu (46.8%), spor o redosledu autora (84.4%), počasnim autorima (8.3%), autorima koji se unajmljuju i plaćaju za pisanje radova (‘’ghost authors’’), a čije se intelektualno delo prisvaja od strane lica koja se izdaju za autore (6.4%), ‘’salama publikacije’’ (10.1%), duplikate radova (4.6%), izostanak pasusa ‘’Zahvalnost’’ na kraju rada (49.5%) i nenavođenje izvora finansijske pomoći (56.9%). Rezultati su pokazali da se neke etičke norme ignorišu kod publikacije radova iz oblasti medicine. Iz tog razloga bi i časopisi i autori trebalo da povedu računa kako bi se ove situacije izbegle.

Ključne reči: etika, publikovanje, etički komitet, pismena saglasnost, autori