ACTA FAC MED NAISS 2014;31(2):133-138

UDC:616.995.132:617.7

DOI:10.2478/afmnai-2014-0016

SUBKONJUNKTIVALNA INFEKCIJA IZAZVANA DIROFILARIJOM REPENS - PRIKAZ SLUČAJA

Marija Trenkić Božinović1, Branislav Tomašević1, Simona Gabrielli2, Suzana Otašević3, Aleksandar Petrović4, Gabriella Cancrini2, Aleksandar Tasić5, Milan Trenkić6

1Odsek za oftalmologiju, Univerzitetski Medicinski centar Niš, Srbija

2Univerzitet Roma Sapienza, Odsek za javno zdravlje i infektivne bolesti, Italija

3Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Odsek za mikrobiologiju i imunologiju, Srbija

4Odsek za histologiju i embriologiju, Medicinski fakultet Niš, Srbija

5Institut za javno zdravlje Niš, Srbija

6Odsek za ginekologiju i akušerstvo, Univerzitetski Medicinski centar Niš, Srbija

sAŽETAK

Cilj ovog rada bio je da se predstavi klinički tok i hirurško lečenje prvog slučaja humane okularne dirofilariose na teritoriji grada Niša, u jugoistočnoj Srbiji. Muškarac, 57 godina starosti, obratio se oftalmologu zbog izrazitog otoka i crvenila kapaka desnog oka, subjektivnog osećaja grebanja i bola u desnom oku. Standardnim pregledom na biomikroskopu, u međukapačnom prostoru, temporalno 3 mm od limbusa, uočen je mobilan parazit ispod vežnjače. U lokalnoj anesteziji urađena je kompletna ekstrakcija živog parazita, dugog 13 cm. Uzorak nematode, na osnovu morfoloških i morfometrijskih karakteristika, je mikroorganizam poput Dirofilarie repens. Dijagnoza je potvrđena molekularnim metodama. Za humanu okularnu dirofilariozu, hirurška metoda, odnosno kompletna ekstrakcija parazita, jedini je i potpuni način izlečenja.

Ključne reči: Dirofilaria repens, subkonjunktivalna, humana dirofilarioza