ACTA FAC MED NAISS 2014;31(3):201-206

UDC:616.127-005.8-073.7

DOI:10.2478/afmnai-2014-0025

AKUTNI INFARKT MIOKARDA INICIJALNO NEDIJAGNOSTIKOVAN ELEKTROKARDIOGRAMOM -

klinički osećaj je najvažniji za donošenje odluke

Dejan Petrović1, Marina Deljanin Ilić1,2, Sanja Stojanović1, Viktor Stoičkov1,2

1Institut ‘’Niška Banja‘’, Niška Banja, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

sAŽETAK

Akutni infarkt miokarda (AIM) je čest uzrok smanjenog kardijalnog kapaciteta i funkcionalnog stanja bolesnika. Uspešna primarna perkutana koronarna intervencija (pPCI) u akutnom koronarnom sindromu i adekvatna, kompleksna kardiovaskularna rehabilitacija imaju veliku ulogu u očuvanju funkcije leve komore i poboljšanju prognoze i kvaliteta života bolesnika. Cilj rada bio je prezentacija kliničkog toka kod bolesnika sa akutnim infarktom miokarda koji nije imao klasičnu EKG prezentaciju u formi elevacije ST segmenta. Pokazali smo da je u svakodnevnom kliničkom radu najbitnije pravovremeno prepoznavanje simptoma akutnog infarkta miokarda, što olakšava postavljanje prave dijagnoze i izbor prave terapijske strategije. Sledeći korak je program kardiovaskularne rehabilitacije, koja je svojim pozitivnim efektima kod našeg bolesnika ostvarila popravljanje funkcionalnog kapaciteta i korekciju faktora rizika.

Ključne reči: akutni infarkt miokarda, perkutana koronarna intervencija, kardiovaskularna rehabilitacija