ACTA FAC MED NAISS 2014;31(3):183-191

Originalan rad

UDC:616.24-002.5-074-08:577.1

DOI:10.2478/afmnai-2014-0023

AKUTNO-FAZNI SISTEMSKI INFLAMATORNI ODGOVOR KOD BOLESNIKA SA PLUĆNOM TUBERKULOZOM

Milan Radović1,2, Tatjana Pejčić1,2, Ivana Stanković1,2, Lidija Ristić1,2, Milan Rančić1,2, Zorica Ćirić1,2

1Klinika za plućne bolesti «Knez Selo», Klinički centar Niš, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

sAŽETAK

Osnovni problem kod obolelih od plućne tuberkuloze (PTB) predstavlja nemogućnost imunog odgovora domaćina da ispolji baktericidnu funkciju, te je sterilizacija lezija zavisna isključivo od sprovođenja specifične antimikrobne hemoterapije. U cilju ispitivanja vrednosti rutinskih markera akutno-faznog sistemskog inflamatornog odgovora kod obolelih od novootkrivene ekstenzivne PTB dizajnirana je klinička studija na planiranih 80 bolesnika, od kojih je 40 bilo sa novootkrivenom dijagnostikovanom PTB (eksperimentalna grupa), a 40 sa posttuberkuloznim sekvelama bez komorbiditeta (kontrolna grupa). Ispitivane grupe su bile homogene u odnosu na opšte demografske karakteristike bolesnika. U eksperimentalnoj grupi obolelih 20.0% ispitanika je imalo inicijalnu bakterijsku infekciju donjih disajnih puteva, a prosečne vrednosti ispitivanih markera sistemske inflamacije su inicijalno na početku lečenja PTB bile signifikantno povišene u odnosu na kontrolnu grupu, da bi na kraju lečenja vrednosti brzine sedimentacije eritrocita u prvom satu (SE) i serumskog C-reaktivnog proteina (CRP) statistički značajno opale do subkliničkih vrednosti (SE-p<0,001; CRP-p<0,001;), a vrednosti broja leukocita (Le) i serumskog fibrinogena signifikantno snizile i normalizovale (Le-p<0,001; fibrinogen-p<0,001;). Multivarijantnom linearnom regresionom analizom dokazana je statistički značajna povezanost između vrednosti serumskog fibrinogena na početku lečenja PTB i pozitivne anamneze kontakta sa obolelim od TB i stepena radiološke proširenosti specifičnih plućnih promena na početku lečenja PTB. Vrednosti markera akutno-faznog sistemskog inflamatornog odgovora imaju klinički značaj u proceni eventuanog nepovoljnog toka bolesti kod ekstenzivnih diseminovanih oblika PTB, kao i pojave komplikacija u smislu pridružene bakterijske superinfekcije.

Ključne reči: tuberkuloza, inflamacija, fibrinogen