ACTA FAC MED NAISS 2014;31(3):147-154

Revijalni rad

UDC:616.34-002-089-06

DOI:10.2478/afmnai-2014-0018

FAKTORI RIZIKA ZA NASTANAK RANIH POSTOPERATIVNIH KOMPLIKACIJA NAKON HIRURŠKOG TRETMANA KRONOVE BOLESTI

Vladimir Joksimović1, Aleksandar Karagjozov1, Gjorgi Jota1, Ilija Milev2, Radomir Gelevski3

1Univerzitetska klinika za digestivnu hirurgiju, Skoplje, Makedonija

2Klinička bolnica Štip, Makedonija

3Opšta bolnica Kumanovo, Makedonija

sAŽETAK

Cilj studije bio je da se prikaže uticaj različitih faktora rizika za nastanak ranih postoperativnih komplikacija nakon hirurškog tretmana Kronove bolesti. U ovom preglednom radu prikazani su rezultati pretrage internet baze podataka i urađen je pregled literature. Analizirane su tri studije iz različitih zemalja, a potom su upoređene sa rezultatima dobijenim na Univerzitetskoj klinici za digestivnu hirurgiju u Skoplju. Prva studija ukazuje na uticaj pozitivnih margina resekcije kod Kronove bolesti na razvoj septičnih komplikacija kod bolesnika podvrgnutih ileokoličnoj resekciji u Medicinskom centru u Tel Avivu u Izraelu. Drugi rad prikazuje faktore rizika za razvoj komplikacija nakon hirurških intervencija na crevima kod korejskih bolesnika sa Kronovom bolešću, pri čemu su korišćeni podaci Medicinskog centra ASAN u Seulu, Koreja. Treća studija je pokazala da je odlaganje hirurškog tretmana povezano sa lošim postoperativnim ishodom kod bolesnika sa perforirajućim Kronovim ileitisom. U studiji su korišćeni podaci iz kartona lečenih na Odeljenju za hirurgiju, Univerziteta u Regensburgu, Nemačka. Na kraju smo analizirali uticaj najčešćih faktora rizika za nastanak ranih postoperativnih komplikacija kod bolesnika podvrgnutim hirurškom tretmanu zbog Kronove bolesti u petogodišnjem periodu na Univerzitetskoj klinici za digestivnu hirurgiju u Skoplju, Makedonija i uporedili ih sa rezultatima navedenih studija.

Ključne reči: Kronova bolest, faktori rizika, septične komplikacije