ACTA FAC MED NAISS 2014;31(3):177-182

Originalan rad

UDC:616.24-006.6-076

DOI:10.2478/afmnai-2014-0022

KARIOMETRIJSKA ANALIZA SKVAMOZNE METAPLAZIJE, DISPLAZIJE I PLANOCELULARNOG KARCINOMA PLUĆA

Žaklina Mijović1, Zoran Pešić2, Nikola Živković1, Tijana Denčić1, Ana Ristić Petrović1, Slavica Stojnev1

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Institut za patologiju, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Klinika za maksilofacijalnu hirurgiju, Srbija

sAŽETAK

Sekvence prekursornih lezija planocelularnog karcinoma mogu biti hiperplazija-metaplazija-displazija-karcinom in situ. Cilj rada bio je da se izvrši kariometrijska analiza skvamozne metaplazije, displazije umerenog gradusa i planocelularnog karcinoma pluća. Analizirane su bronhoskopske biopsije normalne mukoze kod bolesnika sa hroničnim bronhitisom (n=10), skvamoznom metaplazijom (n=10), umerenom displazijom (n=11), planocelularnim karcinomom (n=48) i "na izgled normalnom” mukozom u okolini karcinoma (n=11). Ispitivana su tri nuklearna parametra uz pomoć sistema za analizu prikaza. Prosečni ekvivalentni nuklearni dijametar, area i volumen ekvivalentne sfere planocelularnog karcinoma bili su signifikantno veći nego kod umerene displazije, skvamozne metaplazije i normalne bronhijalne mukoze. Vrednosti ekvivalentnog dijametra, areala i volumena ekvivalentne sfere jedara bili su signifikantno veći u “na izgled normalnoj” mukozi kod bolesnika sa planocelularnim karcinomom u odnosu na normalnu mukozu kod bolesnika sa hroničnim bronhitisom. Kariometrijska analiza može biti korisna pomoćna metoda u diferenciranju planocelularnog karcinoma od displazije i displazije od skvamozne metaplazije na bronhoskopskim biopsijskim uzorcima.

Ključne reči: kariometrija, normalna bronhijalna mukoza, skvamozna metaplazija, displazija, planocelularni karcinom pluća