ACTA FAC MED NAISS 2014;31(3):193-200

UDC:616.379-008.64:613.97

DOI:10.2478/afmnai-2014-0024

KVALITET ŽIVOTA BOLESNIKA SA DIJABETES MELITUSOM TIP 2

Ana Spasić1, Radmila Veličković Radovanović1,2,3, Aleksandra Catić Đorđević1, Nikola Stefanović1, Tatjana Cvetković3,4

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Odsek za farmaciju, Srbija

2Odsek za farmakoterapiju, Klinički centar Niš, Srbija

3Klinika za nefrologiju, Klinički centar Niš, Srbija

4Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Institut za biohemiju, Srbija

sAŽETAK

Prisustvo dijabetesa dovodi do pada kvaliteta života u svim domenima. Cilj našeg istraživanja bio je da procenimo kvalitet života bolesnika sa dijabetesom tip 2 i da utvrdimo faktore koji na to utiču. Sprovedena je studija preseka na teritoriji grada Niša kojom je obuhvaćeno 86 bolesnika sa dijabetes melitusom tip 2. Kvalitet života bolesnika procenjen je pomoću upitnika SF-36. Prosečna dužina trajanja dijabetesa iznosila je 12.76±8.08 godina. Najbolji kvalitet života u svim domenima uočen je kod bolesnika mlađih od 65 godina i kod onih kod kojih je dijabetes melitus dijagnostikovan pre manje od 10 godina (p<0.05). Muškarci su prijavili bolji kvalitet života od žena, posebno u oblasti vitalnosti i bolova. Bolesnici sa komorbiditetima (93.64%) su imali niži kvalitet života u svim domenima. Nije zabeležena značajna razlika u kvalitetu života ispitanika obolelih od dijabetesa u odnosu na stepen obrazovanja. Kvalitet života je važan zdravstveni ishod i predstavlja konačni cilj svih zdravstvenih intervencija. Faktori koji utiču na niži kvalitet života bili su ženski pol, starost i postojanje komorbiditeta.

Ključne reči: kvalitet života, dijabetes mellitus tip 2, SF-36