ACTA FAC MED NAISS 2014;31(3):155-161

MEHANIZAM DEJSTVA, EFIKASNOST I BEZBEDNOST HITNE HORMONSKE KONTRACEPCIJE

(LEVONORGESTRELA I ULIPRISTAL ACETATA) I STAVOVI FARMACEUTA

Jelena Milosavljević1, Katarina Ilić2, Dušanka Krajnović1,3

1Univerzitet u Beogradu, Farmaceutski fakultet, Katedra za socijalnu farmaciju i farmaceutsko zakonodavstvo, Srbija

2Univerzitet u Beogradu, Farmaceutski fakultet, Katedra za farmakologiju, Srbija

3Univerzitet u Beogradu, Centar za bioetičke studije, Srbija

sAŽETAK

Hitna hormonska kontracepcija se koristi za sprečavanje neželjene trudnoće postkoitalno. Mehanizam dejstva najčešće korišćenih preparata hitne kontracepcije, levonorgestrela (LNG) i ulipristal-acetata (UPA) još uvek nije u potpnosti poznat, ali klinička ispitivanja ukazuju da je u pitanju inhibicija ili odlaganje ovulacije. Za hitnu kontracepciju dugo se koristi LNG, jer ima dokazanu bezbednost i visoku efikasnost, ukoliko se primeni u periodu pre ovulacije. Najnoviji preparat iz ove grupe, UPA, koji se izdaje samo na recept, može se primeniti u periodu od 120 sati nakon seksualnog odnosa. U kliničkim ispitivanjima se nije pokazao lošijim u odnosu na LNG, a njegov uticaj na eventualno nastalu trudnoću se dodatno prati. Podaci ukazuju na činjenicu da UPA ne gubi na efikasnosti u periodu od 120 sati. Međutim, prisutne su mnoge zablude i kontroverzna mišljenja o hitnoj kontracepciji, čak i među farmaceutima. Pretraživanjem Medline baze podataka nađeno je 20 radova objavljenih u periodu od januara 1993. do decembra 2012. godine koji razmatraju znanje, stavove i praksu farmaceuta u vezi sa hitnom kontracepcijom. U ovim radovima se stavovi farmaceuta razlikuju po pitanju režima izdavanja hitne kontracepcije. Istraživanje u Australiji pokazalo je da lični stavovi i religijska uverenja utiču na način izdavanja hitne kontracepcije. U istraživanju u Novom Meksiku 30% farmaceuta je bilo protiv propisivanja hitne kontracepcije iz religioznih ili moralnih razloga. Među pronađenim radovima nije bilo podataka o istraživanjima iz Srbije. Preporuka je da se sprovedu istraživanja o znanju, stavovima i praksi farmaceuta u vezi sa hitnom hormonskom kontracepcijom u Srbiji.

Ključne reči: hitna kontracepcija, levonorgestrel, ulipristal-acetat, farmaceut