ACTA FAC MED NAISS 2014;31(3):163-169

UDC:616.831-009.11-08-053.2

DOI:10.2478/afmnai-2014-0020

PROCENA I TRETMAN SPASTICITETA KOD DECE SA CEREBRALNOM PARALIZOM

Lidija Dimitrijević1,2, Hristina Čolović1,2, Marija Spalević1,2, Anita Stanković2, Dragan Zlatanović2, Bratislav Cvetković2

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

2Klinika za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, Klinički centar Niš, Srbija

sAŽETAK

Najčešći tip cerebralne paralize (CP) je spastički tip. Kod oko 80% posto svih obolelih od CP registruje se izvestan stepen spasticiteta. Spasticitet nepovoljno deluje na lokomotorni aparat dovodeći do abnormalnog kretanja i deformacija, što remeti normalno funkcionisanje deteta. Postoji više metoda za kliničku evaluaciju spasticiteta. U kliničkoj praksi najčešće je u upotrebi modifikovana Ashworth-ova skala (MAS). Test se zasniva na proceni otpora mišića na pasivno istezanje, pri čemu se brzina izvođenja pasivnog pokreta ne uzima u obzir. Tretman spasticiteta sprovodi se timski, multidisciplinarno, sa ciljem da se poboljša funkcionalni status i kvalitet života deteta i njegovih roditelja. Tretman uključuje: lekove za oralnu, muskularnu i intratekalnu primenu, fizikalnu terapiju, primenu ortoza, hirurške intervencije.

Ključne reči: cerebralna paraliza, deca, spasticitet, procena, tretman