ACTA FAC MED NAISS 2014;31(3):171-176

UDC:617.7-002:616.993

DOI:10.2478/afmnai-2014-0021

THELAZIA CALLIPAEDA I INFEKCIJE OKA

Suzana Otašević1,3, Marija Trenkić Božinović2, Aleksandar Tasić3, Aleksandar Petrović4, Vladimir Petrović4

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Odsek za mikrobiologiju i imunologiju, Srbija

2Klinika za očne bolesti, Klinički centar Niš, Srbija

3Institut za javno zdravlje Niš, Srbija

4Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Institut za histologiju i embriologiju, Srbija

sAŽETAK

Infekcije oka mogu da izazovu metazoe-helminti. Dugo se za ove parazitoze verovalo da su rasprostranjene samo u tropskim krajevima sveta. U poslednje vreme najčešće su opisane subkonjuktivalne infekcije adultima ili nezrelim formama vrste D. repens, koje su filarije kanida i za koje je čovek samo slučajni nosilac. S obzirom na činjenicu da se na teritoriji grada Niša dijagnostikuje telazioza (thelasiosis) kod pasa, opis morfoloških karakteristika roda, životnog ciklusa, rasprostranjenosti i kliničkog značaja ovog uzročnika zoonoza prvenstveno je bio cilj ovog rada. Rod Thelazia (Spirurida, Thelaziidae) obuhvata kosmopolitsku grupu očnih crva spirurids, odgovornih za očne infekcije domaćih i divljih životinja i ljudi koje se prenose različitim vrstama mušica. Morfološki odrasli crvi su kremasto bele boje, končastog izgleda, dužine do 2 cm. Dokazano je da su muve reda Diptera, porodice Drosophilidae, roda Phortica, vektori i prelazni domaćini vrste T. callipaeda. Nematode lokalizovane u konjunktivalnom prostoru, suznim putevima i okolnim okularnim tkivima kanida, felida, glodara i ljudi, mogu izazvati blage simptome (pojačano suzenje, svrab, osećaj stranog tela, bol, otok, zamagljen vid, eksudativni konjunktivitis) do onih jako ozbiljnih i teških (zamućenje i ožiljavanje konjunktive i rožnjače, ulceracije rožnjače i keratitis) ukoliko se ne leče. Kako bi se obezbedila sigurna dijagnoza telazioze i sprovođenje odgovarajućeg tretmana primarnih problema i komplikacija, neophodno je kontinuirano medicinsko obaveštavanje i svest o ovoj infekciji.

Ključne reči: Thelazia callipaeda, vektorski prenosive zoonoze, infekcije oka