ACTA FAC MED NAISS 2014;31(4):261-265

UDC: 616.15-006

DOI: 10.2478/afmnai-2014-0032

EKSTENZIVNO ZAHVATANJE KOŠTANE SRŽI KOD BOLESNIKA SA HOČKINOVIM LIMFOMOM

Ivan Petković1, Miljan Krstić2,3, Slavica Stojnev3, Ivica Pejčić1,3, Svetislav Vrbić1,3

1Klinika za onkologiju, Odeljenje za hematoonkologiju, Klinički centar Niš, Srbija

2Centar za patologiju, Klinički centar Niš, Srbija

3Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Srbija

Infiltracija koštane srži kod bolesnika sa Hočkinovim limfomom (HL) je retka. Incidencija varira u zavisnosti od faktora rizika od 4% do 14%. Niskorizični bolesnici nemaju potrebe za biopsijom koštane srži, što pokazuju neka istraživanja. U eri PET/CT stadiranja pre primene terapije, potreba za biopsijom koštane srži, kao deo stadiranja HL, postaje diskutabilna. Mnoge ustanove u svetu imaju svoje sopstvene vodiče za biopsiju koštane srži u toku stadiranja HL. Naša ustanova ima mogućnosti da sprovodi biopsiju koštane srži bolesnicima svih rizičnih grupa, sem onih koji imaju urađen PET/CT pre početka uvodne terapije i ukoliko nisu detektovani aktivni koštani fokusi. Kod većine naših bolesnika stadijum bolesti se određuje primenom MSCT-a, dok PET/CT sprovodimo u praćenju terapijskog odgovora nakon završetka indukcionog protokola. Grčka grupa autora razvila je kliničku predikcijsku šemu za mogućnost infiltracije koštane srži, koju su nazvali Z skor (Zs), čija vrednost ≥10 ukazuje da bolesnici imaju visok rizik za infiltraciju koštane srži. Prezentujemo slučaj bolesnika sa zapuštenim, uznapredovalim HL, sa definisanim visokim rizikom za infiltraciju koštane srži, Zs je bio 25. Kod bolesnika je postojala klinička sumnja na infiltraciju koštane srži koja je kasnije i patohistološki potvrđena. Primenjena je unilateralna biopsija.

Ključne reči: Hočkinov limfom, infiltracija koštane srži, HRS ćelije, biopsija koštane srži