ACTA FAC MED NAISS 2014;31(4):207-217

1Farmakop zdravstvena ustanova, Apoteka Niš, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Odsek za biohemiju, Srbija

3Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Odsek za farmaciju, Srbija

Starenje kože je dinamičan proces koji se dešava usled hronološkog starenja i foto-starenja izazvanog izlaganjem delovanju faktora spoljašnje sredine, pre svega UV (eng. ultraviolet) zračenja. Kumulativni oksidacioni stres, formiranje slobodnih radikala i njihov nepovoljan uticaj na biološke sisteme u ćelijama kože, predstavljju čest i zajednički mehanizam oba procesa starenja kože. Formirane reaktivne kiseonične vrste (eng. reactive oxygen species-ROS) mogu dovesti do oksidacije gradivnih molekula ćelija. Peroksidacija lipida, oštećenje membranskih proteina i DNK mutacije mogu dovesti do pojave strukturnih, funkcionalnih, kao i estetskih promena na koži, a takođe mogu pokrenuti razvoj mnogih bolesti. Jedan od odbrambenih mehanizama kože je antioksidaciona odbrana, gde enzimi i druge antioksidacione supstance direktno reaguju sa ROS-om, sprečavajući ih da dopru do bioloških meta u koži. Antioksidacione supstance imaju sposobnost da vežu slobodne radikale nastale usled oksidacionog stresa, pa mogu biti značajne u prevenciji i/ili terapiji mnogih bolesti kože, kao i u usporavanju procesa starenja kože. Lokalna aplikacija antioksidanasa, kao što su vitamin E i C, koenzim Q10 i polifenolna jedinjenja, može da omogući jačanje endogenog zaštitnog sistema kože i predstavlja jedan od načina zaštite kože od štetnih efekata ROS-a i oksidacionog oštećenja kože u procesu starenja kože. U ovom radu je prikazan uticaj oksidacionog stresa na hronološko i foto-starenje kože, mehanizam njegovog delovanja, promene koje nastaju na/u koži u toku procesa starenja. Dat je prikaz supstanci sa antioksidacionim delovanjem koje mogu da se koriste u prevenciji hronološkog i/ili tretmanu foto-starenja kože.

Ključne reči: oksidacioni stres, hronološko i foto-starenje kože, topikalni antioksidansi