ACTA FAC MED NAISS 2014;31(4):233-243

Originalan rad

UDC: 577.175.8:616.8

DOI: 10.2478/afmnai-2014-0029

PROTEKTIVNI EFEKTI AGMATINA U EKSPERIMENTALNOJ MULTIPLOJ SKLEROZI.

SUPRESIJA NITROZATIVNOG I OKSIDATIVNOG STRESA U CNS-u

Ivana Stojanović1, Srđan Ljubisavljević2,3, Ivana Stevanović4, Slavica Stojnev5, Radmila Pavlović6, Dušan Sokolović1, Aleksandar Petrović7, Dušica Pavlović1, Tatjana Cvetković1

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Institut za biohemiju, Srbija

2Klinika za neurologiju, Klinički centar Niš, Srbija

3Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Institut za patofiziologiju, Srbija

4Vojnomedicinska akademija, Beograd, Srbija

5Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Institut za patologiju, Srbija

6Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Departman za farmaciju, Srbija

7Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Institut za histologiju, Srbija

Cilj ovog rada bio je isptivanje uticaja egzogeno aplikovanog agmatina na parametre nitrozativnog i oksidativnog stresa u velikom mozgu i cerebelumu pacova u akutnoj fazi eksperimentalnog autoimunog encefalomijelitisa (EAE), eksperimentalnog modela MS. EAE je izazivan subkutanom injekcijom mijelin bazičnog proteina (50 µg po životinji). Sprague-Dawley pacovi bili su podeljeni u pet grupa: I grupa – (KG) tretirana PBS-om (i.p.), II grupa – (EAE), III grupa – (CFA) - tretirana kompletnim Freundovim adjuvansom (0,2 ml subkutano), IV grupa – (EAE+AGM) - tretirana samo agmatinom (75 mg/kg bw i.p.) nakon indukcije EAE i V grupa – (AGM) - dobijala samo agmatin u istoj dozi. Životinje su tretirane svakog dana eksperimenta, od 0 do 15. dana i klinički skorovane svakog dana. One su žrtvovane 16. dana nakon aplikacije MBP. Koncentracije NO2+NO3, S-nitrosotiola (RSNO), malondialdehida (MDA) i redukovanog glutationa (GSH) i akivnost superoksid dizmutaze (SOD) određivani su u homogenatima celokupne mase velikog mozga (whole encephalitic mass -WEM) i malog mozga. Agmatin ispoljava snažne protektivne efekte u odnosu na kliničke simptome EAE (p<0,05). U EAE homogenatima mozga, koncentracije NO2+NO3, RSNO i MDA su povećane u odnosu na kontrolne vrednosti. Tretman agmatinom smanjuje nivoe NO2+NO3, RSNO i MDA u EAE životinja (p<0,05). Kod EAE pacova, nivo GSH i aktivnost SOD smanjeni su u poređenju sa kontrolnim vrednostima, dok tretman ovih životinja agmatinom povećava oba parametra u odnosu na netretirane EAE životinje (p<0,05). Imunohistohemijske analize podržavaju kliničke i biohemijske nalaze u ovim grupama. Aplikacija agmatina EAE životinjama uspešno suprimira promene u CNS-u, što može predstavljati novi aspekt neuroprotektivnih efekata agmatina.

Ključne reči: EAE, azot monoksid, S-nitrozotioli, malondialdehid, glutation, superoksid dizmutaza