ACTA FAC MED NAISS 2014;31(4):219-224

UDC: 613.88-053.6(100+497.11)

DOI: 10.2478/afmnai-2014-0027

REPRODUKTIVNO ZDRAVLJE MLADIH U SVETU I SRBIJI

Olivera Radulović1,2, Slađana Babić1, Milena Veljković1,3, Ana Stefanović2, Čedomir Šagrić1,2, Katarina Bulatović2

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija

2Institut za javno zdravlje Niš, Srbija

3Dom zdravlja Niš, Srbija

Reproduktivno zdravlje podrazumeva da su ljudi u mogućnosti da imaju odgovoran, zadovoljavajući i siguran seksualni život, da imaju sposobnost za reprodukciju i slobodu da odlučuju o njoj. To je direktno uslovljeno društvenim, kulturnim i bihejvioralnim faktorima. Jedan od pet ljudi u svetu je adolescent, a 85% njih živi u zemljama u razvoju. U mnogim zemljama, tabui i norme o seksualnosti predstavljaju veliku prepreku za pružanje informacija, korišćenje zdravstvenih usluga i druge oblike podrške koje su potrebne mladima kako bi se zaštitili od polno prenosivih bolesti i sačuvali reproduktivno zdravlje. Regulacija fertiliteta je najznačajniji činilac koji utiče na reproduktivno zdravlje. Adolescenti nisu dovoljno upoznati sa mogućnostima kontracepcije, niti sa polno prenosivim infekcijama. U Srbiji je 84% mladića i 65% devojaka (adolescenata) imalo seksualno iskustvo. U svetu 36-70% mladih ne koristi kontracepciju, tako da su neželjene trudnoće razlog za 90% neželjenih porođaja i 89% nesigurnih pobačaja. U svetu postoji mnogo programa čiji je cilj porast znanja o očuvanju reproduktivnog zdravlja. U našoj zemlji ne postoji nacionalni program za planiranje porodice i očuvanje reproduktivnog zdravlja u populaciji mladih. U Nacionalnoj strategiji za mlade dati su različiti načini edukacije mladih u oblasti promocije zdravlja, uključujući i promociju reproduktivnog zdravlja. Da bi se adolescentima omogućilo postizanje željenog nivoa zdravlja, potrebno je istovremeno im pružiti informacije i obrazovanje i razvijati životne veštine i veštine izbora.

Ključne reči: reproduktivno zdravlje, mladi, programi