ACTA FAC MED NAISS 2017;34(2):89-98

Aktuelne teme u histologiji i biologiji i prognoza Hočkinovog Limfoma

Goran Marjanović 1,2, Olivera Simonović 2

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija

2Klinika za hematologiju i kliničku imunologiju, Klinički centar Niš, Niš, Srbija

Oboleli od Hočkinovog limfoma sa visokim rizikom neretko imaju patohistološke karakteristike entiteta sa graničnim osobinama kao što su limfomi sive zone, ili nehočkinski B ćelijski limfom bogat T ćelijama i histiocitima. Ovi entiteti zahtevaju agresivniji terapijski pristup. Agresivan tok je često posledica infekcije Epštajn-Barovim virusom ili imunskim poremećajem usled hiperekspresije kontrolnih inhibitornih molekula PDL-1 i PDL-2 udruženim sa odsustvom ekspresije MHC molekula I i II klase. Surogat markeri imunosupresije, kao što su galektin-1, TARC, sCD163 mogu biti korisni za procenu odgovora na terapiju. Napredak u terapiji limfoma je smanjio značaj prognostičkih faktora revidirajući Internacionalni prognostički skoring sistem smanjenjem sa 7 na tri faktora koji su zadržali prediktivnu sposobnost. Istovremena PET analiza tokom terapije je jedina metoda koja može da identifikuje rezistentne bolesnike u toku lečenja, čime je omogućena izmena tretmana u skaldu sa terapijskim odgovorom.

Nastojanja za stratifikovanje bolesnika na osnovu histologije, biologije, sastava mikrookoline, kliničkih skoring sistema i PET sken analize i dalje traju. Savremena dostignuća u ovim oblastima postavila su izvanrednu osnovu za primenu novih terapija monoklonskim antitelima i inhibitorima kontrolnih tačaka imunog odgovora, čime su se stekli uslovi za poboljšanje rezultata lečenja visokorizičnih bolesnika.

Ključne reči: Hočkinov limfom, prognoza, istovremena PET analiza, inhibitori kontrolnih tačaka, mikrookruženje