ACTA FAC MED NAISS 2017;34(2):159-168

UDC: 796.035:616.899-053.6

616.1:796-323.2

DOI: 10.1515/afmnai-2017-0018

Fizička aktivnost adolescenata sa mentalnom retardacijom: da li је prilagođeni košarkaški trening program adekvatan podsticaj za unapređenje kardiorespiratornog fitnesa i sport-specifičnih sposobnosti?

Miodrag Kocić1, Ivana Bojić1, Marko Aleksandrović1, Aleksandar Ignjatović2, Dragan Radovanović1

1Univerzitet u Niš, Fakultet za sport i fizičku kulturu, Niš, Srbija

2Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet pedagoških nauka u Jagodini, Kragujevac, Srbija

Istraživanje je sprovedeno s ciljem da se ispita uticaj prilagođenog programa košarkaškog treninga na kardiorespiratorni fitnes i sport-specifične sposobnosti kod adolescenata sa mentalnom retardacijom (MR). Istraživanje je obuhvatilo pedeset adolescenata sa blagom MR, raspoređenih u dve grupe.  Ispitanici eksperimentalne grupe (n = 25; srednja vrednost ± SD uzrasta: 15,7 ± 0,9 godina) bili su uključeni u prilagođeni košarkaški trening program, četiri puta nedeljno tokom osam nedelja. Ispitanici kontrolne grupe (n = 25; srednja vrednost ± SD uzrasta: 15,9 ± 0,8 godina) bili su uključeni samo u uobičajene časove fizičkog vaspitanja, bez promene životnog stila. Bateriju testova činili su: šestominutni test hodanja (6MTH), praćenje frekvencije srčanog rada i testovi sport-specifičnih sposobnosti. Rezultati su pokazali značajne razlike između grupa u pređenoj udaljenosti nakon završetka šestominutnog testa hodanja. Ispitanici eksperimentalne grupe pokazali su povećanje od 10% nakon završenog programa, dok kod ispitanika kontrolne grupe nisu utvrđene značajne promene. Takođe, sprovedeni prilagođen trening doveo je do značajnog poboljšanja sport-specifičnih sposobnosti. Međutim, ova vrsta i trajanje eksperimentalnog programa nisu doveli do značajnih razlika u antropometrijskim varijablama i frekvenciji srca. Sprovedeno istraživanje je pokazalo da je prilagođeni program košarkaškog treninga adekvatan podsticaj za unapređenje kardiorespiratornog fitnesa i sport-specifičnih sposobnosti kod adolescenata sa blagom MR. Prednost ove vrste prilagođenog treninga je što program ne zahteva velika finansijska sredstva, već samo angažovanje kvalifikovanog i motivisanog profesora fizičkog vaspitanja.

Ključne reči: prilagođeni košarki trening, blaga mentalna retardacija, kardiorespiratorni fitnes