ACTA FAC MED NAISS 2017;34(2):179-188

Prikaz slučaja

UDC: 616.126-089:616.24-005

DOI: 10.1515/afmnai-2017-0020

Insuficijencija pulmonalnog zalistka kao komplikacija radikalnog hirurškog tretmana tetralogije Fallot

Milovan Stojanović1, Marina Deljanin-Ilić1,2, Aleksa Vukovićą, Dejan Petrović1,2

1Institut za lečenje i rehabilitaciju Niška Banja, Niška Banja, Niš, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija

Tetralogija Fallot predstavlja najčešću cijanogenu urođenu srčanu manu. Dijagnoza se bazira na kliničkoj slici, EKG pregledu, ultrazvučnom pregledu srca, dodatnim imidžing metodama i invazivnom ispitivanju. Terapijski pristup bolesniku sa tetralogijom je kompleksan i zasniva se na konzvervativnim i radikalnim metodama. Bolesnici koji nisu podvrgnuti radikalnoj hirururškoj intervenciji imaju lošu prognozu, dok je prognoza operisanih neuporedivo bolja. Najčešća komplikacija hirurškog tretmana je insuficijencija plućnog zalistka koja obično zahteva reintervenciju, kao što je to bio slučaj kod našeg bolesnika.

Ključne reči: tetralogija Fallot, urođene srčane mane, insuficijencija pulmonalnog zalistka