ACTA FAC MED NAISS 2017;34(2):129-136

Revijalni rad

UDC: 616.718.4-001.5-089.881

DOI: 10.1515/afmnai-2017-0014

Primena novog samodinamizirajućeg unutrašnjeg fiksatora u lečenju preloma dijafize femura

Milan Mitković1, Saša Milenković1,2, Ivan Micić1,2, Predrag Stojiljković1,2, Igor Kostić1,2, Slobodan Milenković3, Dražen Jelača4, Milorad Mitković2

1Klinika za ortopediju i traumatologiju, Klinički centar Niš, Niš, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija

3Opšta bolnica Vranje, Ortopedsko-traumatološko odeljenje, Vranje, Srbija

4Opšta bolnica Pančevo, Ortopedsko-traumatološko odeljenje, Pančevo, Srbija

Cilj ovog rada bio je da prikaže rezultate primene nove originalne metode i uređaja za unutrašnju fiksaciju preloma dugih kostiju.Kao klinički materijal analizirali smo seriju od 27 bolesnika sa prelomom dijafize femura. Prema AO klasifikaciji zabeležen je: 21 prelom tipa 32A, 6 preloma tipa 32B i jedan prelom tipa 32C. od implantata je korišćen samodinamizirajući unutrašnji fiksator (model 1), koji se sastoji od tri komponente: specijalne šipke, spojnica i zavrtnja. U toku hirurške intervencije korišćene su dve hirurške tehnike: klasičan i minimalno invazivan hirurški pristup.Rezultati su pokazali da je primenom minimalno invazivne ugradnje implantata potrebna manja količina krvi koju treba nadoknaditi u toku i posle operacije. Dužina rendgenske fluoroskopije bila je 7 (3-18) sekundi. Vreme zarastanja preloma bilo je 4,3 (3,5-9,5) meseca. Nije bilo intraoperativnih niti postoperativnih komplikacija. Spontana aksijalna dinamizacija bila je registrovana kod 7 pacijenata (25,9%).U poređenju sa intramedularnim klinom, prema podacima iz literature, samodinamizirajući unutrašnji fiksator obezbeđuje slične rezultate lečenja, dok u poređenju sa primenom ploča pokazuje superiornost, jer istovremeno obezbeđuje i mogućnost sponatane aksijalne dinamizacije kada je zarastanje usporeno i očuvanje kako intramedularne tako i periostalne vaskularizacije.Samodinamizirajući unutrašnji fiksator pogodan je za rutinsku primenu u lečenju preloma dijafize femura.

Ključne reči: femur, prelom, untrašnja fiksacija, dinamizacija, vaskularizacija