ACTA FAC MED NAISS 2017;34(2):99-106

UDC: 616.145-083.98

DOI: 10.1515/afmnai-2017-0011

Varijacije u toku i završetku cefalične vene u deltopektoralnom trouglu

Atoni Atoni Dogood, Oyinbo Charles Aidemise

Departman za humanu anatomiju , Fakultet osnovnih medicinskih nauka, Nigerija

Univerzitet Delta, Ostrvo Wilberforce , Država Bayelsa, Nigerija

Poznavanje varijacija cefalične vene omogućilo bi njenu adekvatnu identifikaciju i sprečilo pravljenje grešaka u hitnim hirurškim intervencijama. Put, grananje i završetak cefalične vene u odnosu na deltopektoralni trougao analizirani su kod dvadeset kadavera potopljenih u formalin. Rezultati ukazuju na bilateralnu prezentaciju cefalične vene kod svih analiziranih ramena, Kod 37 slučajeva zabeležen je površinski i lateralni tok cegalične vene u deltopektoralnom trouglu, dok je u preostala tri slučaja zabeležen duboki tok. Od 37 slučajeva s površinskim tokom, u dva slučaja vena se spustila anteriorno i iznad klavikule i ulila u spoljašnju jugularnu venu vrata. U drugom slučaju, vena se spustila anteriorno, potom se kretala iznad klavikule i ulila u bezimenu venu u vratu. U jednom od slučajeva, cefalična vena se kretala uzlazno površinskim tokom i lateralno u deltopektpralnom trouglu. U bilateralnomobrascu, cefalična vena se u deltopektoralnom trouglu ulila u aksilarnu venu. U sva tri slučaja gde je cefalična vena ušla duboko u deltopektoralni trougao, tu se i završila. U jednom od ovih slučajeva, cefalična vena je imala pritoku koja je krenula iz mreže vena ispod deltoidnog mišića, a potom se ulila u aksilarnu venu duboko u deltopektoralnom trouglu. U preostala dva slučaja iz cefalične vene je krenula pritoka do aksilarne vene, koja je nastavila dubokim tokom i medijalno kroz deltopektoralni trougao, ispod klavikule i ulila se u subklavikularnu venu. Poznavanje ovih varijacija cefalične vene je od suštinskog značaja za kliničare i hirurge zbog pristupa ovoj veni u toku hirurških i hitnih interventnih stanja.

Ključne reči: atipična, aksilarna vena, pristup veni, deltopektoralni trougao