ACTA FAC MED NAISS 2018;35(1):49-57

UDC: 616.718-001.5-089

DOI: 10.2478/afmnai-2018-0005

Faktori rizika za nastanak delirijuma kod starih bolesnika sa prelomom vrata butne kosti

Ivana Milićević1, Slobodan Janković2, Iva Grubor3

1Opšta bolnica Užice, Klinika farmakologije, Užice, Srbija
2Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka, Kragujevac Srbija
3Kompanija Mylan, Srbija

sažetak

Delirijum je veoma česta medicinska komplikacija kod starijih hospitalizovanih bolesnika. Posle preloma kuka je jedna od najčešćih, sa rastućom prevalencijom preoperativno 4,4%-35,6% i incidencijom postoperativno 4-53,3%. Različite studije su pokazale multifaktorijalnu prirodu delirijuma kao kombinaciju predisponirajućih i precipitirajućih faktora. Cilj studije bio je da istraži navedene faktore koji utiču na pojavu delirijuma kod bolesnika sa prelomom vrata butne kosti. Ova studija tipa slučaj/kontrola je uključila ukupno 62 bolesnika sa prelomom vrata butne kosti, od kojih je 31 razvio delirijum. Pokazalo se da prethodna upotreba benzodiazepina i pušenje povećavaju rizik od nastanka delirijuma za 5, odnosno 16 puta.

Ključne reči: prelom kuka, delirijum, faktori rizika