ACTA FAC MED NAISS 2018;35(1):37-48

UDC: 546.732+547.458

DOI: 10.2478/afmnai-2018-0004

Spektroskopska karakterizacija kobalt(II) kompleksa sa redukovanim niskomolarnim derivatima dekstrana

Žarko Mitić1, Goran M. Nikolić1, Milorad Cakić2, Sanja Mitić2, Goran S. Nikolić2, Stevo Najman1

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija
2Univerzitet u Nišu, Tehnološki fakultet, Leskovac, Srbija

sažetak

U radu je ispitivano formiranje kompleksa Co(II)-jona sa redukovanim niskomolarnim dekstranom (RNMD, Mw 5000 g/mol) u oblasti pH od 7,0 do 13,5. Sadržaj kobalta u sintetisanim Co(II)-RNMD kompleksima iznosi 3-12% (AAS) i generalno se povećava sa porastom pH. Co(II)-RNMD kompleksi okarakterisani su primenom metoda UV-Vis spektrofotometrije i FTIR spektroskopije. UV-Vis spektrofotometrijski podaci za sintetisane komplekse ukazuju na tetragonalno izobličenu Oh koordinaciju Co(II)-jona sa O atomima iz liganda. Prisustvo IR traka na 765 cm-1 i 910 cm-1 u Co(II)-RNMD kompleksima ukazuje na postojanje α-(1→6) O-glikozidnih veza. Sličnosti u oblasti γ(C-H) vibracija IR spektara, ukazuju da nema razlika u konformaciji glukopiranoznih jedinica kod RNMD i u sintetisanim kompleksima Co(II)-RNMD. Prisustvo molekula vode u Co(II)-RNMD kompleksima potvrđenoje FTIR spektroskopijom deuterisanih uzoraka.

Ključne reči: Co(II)-dekstran, AAS, UV-Vis, FTIR