ACTA FAC MED NAISS 2018;35(1):5-16

Revijalni rad

UDC: 618.146-006.6:613.88]:615.371(497.11)(4)

DOI: 10.2478/afmnai-2018-0001

Vakcinacija protiv humanog papiloma virusa: prevencija kancera cerviksa u Srbiji i Evropi

Holger Stark, Aleksandra Živković

Institut za farmaceutsku i medicinsku hemiju, Univerzitet Heinrich Heine, Dizeldorf, Nemačka

sažetak

Identifikacija visokorizičnih humanih papiloma virusa (HPVs) kao uzročnika kancera cerviksa omogućila je razvoj vakcine protiv humanog papiloma virusa. Na tržištu se pojavila prva vakcina protiv ovog virusa dvadeset godina nakon identifikacije HPV tipova. Danas su na tržištu prisutne tri vakcine protiv humanog papiloma virusa i sve sadrže virusu slične partikule (VLPs-eng.) HPV tipova 16 i 18 za koje se smatra da uzrokuju 77% svih kancera uzrokovanih HPV virusima. In addition, two of the vaccines contain two low-risk HPV types (6 and 11)-quadrivalent or the same as low-risk types and additional high-risk HPV types (31, 32, 45, 52,58)-nonavalent vaccines. Efikasnost zaštite ovom vakcinom od kancera cerviksa je veoma visoka, oko 100%. Virusu slične partikule HPV tipova 6 i 11 pružaju efikasnu zaštitu od genitalnih bradavica. Nažalost, primena ovih vakcina još uvek nije visoka, uprkos svim naučnim i medicinskim činjenicama, međutim, u evropskim zemljama stopa primene dostiže 90%. U Srbiji su na tržištu prisutne sve tri vakcine, ali se nedovoljno primenjuju. U Srbiji ne postoji nacionalni program i stopa vakconacije je veoma niska. Trebalo bi postići visoke stope vakcinacije u Srbiji kako bi se postigla prevencija kanera cerviksa.

Ključne reči: humani papiloma virus (HPV), kancer cerviksa, virusu slične partikule (VLPs), vakcine protiv humanog papiloma virusa, stopa vakcinacije, strategije nacionalnog programa