ACTA FAC MED NAISS 2018;35(2):125-131

UDC: 614.81.026-053.2

DOI: 10.2478/afmnai-2018-0014

Davljenje sa smrtnim ishodom mlađe i predškolske dece u gradu Kampina Grande

Alessandro Leite Cavalcanti1, Thaliny Batista Sarmento de Oliveira1, Thaisy Sarmento Batista de Oliveira1, Kívia Gabriella Gomes Muniz2, Christiane Leite Cavalcanti3, Alidianne Fabia Cabral Cavalcanti4

1Program postdiplomskih studija na Javnom Zdravlju, Državni univerzitet Paraiba, Kampina Grande, Brazil
2Stomatološki fakultet, Državni univerzitet Paraiba, Kampina Grande, Brazil
3Student poslediplomskih studija, Državni univerzitet Paraiba, Joao Pessoa, Brazil
4Stomatološki fakultet, Državni univerzitet Paraiba, Araruna, Brazil

sažetak

Davljenje je jedan od nesrećnih slučajeva sa najvećim uticajem po zdravlje čoveka. Cilj ovog rada bio je da se analiziraju smrtni slučajevi uzrokovani davljenjem dece do četvrte godine starosti u gradu Kampina Grande. Urađena je studija preseka na Odeljenju za sudsku medicinu korišćenjem sekundarnih izvora. Analizirani su izveštaji svih autopsija dece do četvrte godine starosti koja su bila žrtve davljenja u periodu od 2008. do 2011. godine. Sakupljeni su podaci o godini nesreće, polu i starosti žrtve, periodu u toku dana kada se nesrećni slučaj dogodio, danu u nedelji i mestu nesreće. Podaci su analizirani primenom deskriptivne statistike. Identifikovana su devedeset i tri slučaja davljenja sa smrtnim ishodom, od čega je dvadesetoro dece (21,5%) bilo mlađe od četiri godine. Većina žrtava su bila muškog pola (80%), do prve godine života (35%). Nesreće su se dešavale uglavnom u toku dana (85%), najčešće kod kuće (75%). Žrtve davljenja su uglavnom bila muška deca do prve godine života, i najveći broj nesreća se dogodio kod kuće.

Ključne reči: davljenje, dete, smrtnost