ACTA FAC MED NAISS 2018;35(2):140-148

1Klinika za infektivne bolesti, Klinički centar Niš, Niš, Srbija
2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija

sažetak

U selu Subotinac, blizu grada Aleksinca, došlo je do epidemije trihineloze, od koje je obolelo trinaestoro osoba, od kojih je osmoro razvilo ozbiljnu formu bolesti u vidu miokarditisa. Izvor epidemije bila je dimljena svinjetina poreklom od domaće svinje koja nije podlegla procedurama provere mesa. Dominantni klinički znaci i simptomi kod ovih trinaestoro bolesnikabili su: bol u mišićima (84,6%), malaksalost (69,2%), otok gornjih kapaka (61,5%) i otežano žvakanje (53,9%). Pomenuti znaci i simptomi bili su udruženi sa značajno povišenom aktivnošću kreatin fosfokinaze i laktat dehidrogenaze. Kod čak 61,5% bolesnika sa trihinelozom utvrđen je miokarditis (prema nalazima elektrokardiografije, ehokardiografije, te nivoima troponina I i kreatin kinaze-MB). Kod pacijenata su bila prisutna Trichinella-specifična IgG antitela imunoenzimskog testa i pozitivni rezultati testa indirektne imunofluorescencije. Odgovor bolesnika na terapiju mebendazolom bio je zadovoljavajući. Kortiko-steroidna terapija ordinirana je bolesnicima sa miokarditisom. S obzirom da je kod visokog procenta naših bolesnika bio prisutan miokarditis, infektolozi bi uvek trebalo da imaju u vidu upotrebu analiza srčanih bio-markera, ehokardiografije i elektrokardiografije.

Ključne reči: epidemija, trihineloza, miokarditis