ACTA FAC MED NAISS 2018;35(2):94-104

UDC: 616.311.4:616.313:616-006.6(497.11)

DOI: 10.2478/afmnai-2018-0011

Trend u incidenciji karcinoma jezika i poda usne duplje na teritoriji grada Beograda

Vojkan Lazić1, Dragan Krasić2,3, Snežana Živković4, Miloš Trajković2,3, Vladimir Matvijenko1, Dragan Marjanović1, Miloš Stojanović2,3, Slaviša Antić5

1Klinika za stomatologiju, Medicinski fakultet Priština, Kosovska Mitrovica, Srbija
2Klinika za maksilofacijalnu hirurgiju, Klinika za Stomatologiju, Niš, Srbija
3Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija
4Centar za prevenciju i kontrolu nezaraznih oboljenja, Institut za zaštitu zdravlja Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, Beograd, Srbija
5Klinika za ORL, Medicinski fakultet Priština, Kosovska Mitrovica, Srbija

sažetak

Karcinomi jezika (KJ) i karcinomi poda usta (KPU) se u literaturi najčešće opisuju kao jedan entitet – karcinomi jezika i poda usta (KJPU). Incidencija ovih karcinoma u svetu varira od 0,1/100.000 osoba godišnje za ženski pol u Alžiru, Čileu i Koreji, do 7,4/100.000 za muškarce u oblasti Nju Delhija u Indiji.
Cilj rada bio je odrediti i analizirati trend u incidenciji karcinoma jezika u populaciji glavnog grada Republike Srbije tokom dvanaestogodišnjeg perioda.
Podaci o oboljenjima su dobijeni iz Registra za rak centralne Srbije. Standardizovana stopa incidencije je izračunavana korišćenjem direktne metode standardizacije, a kao standardna populacija korišćena je populacija sveta. Za analizu promena trenda incidencije i godišnjeg procenta promene korišćena je metoda regresione analize uz pomoć tačaka spajanja (eng. joinpoint regression analysis). Jointpoint regresiona analiza je pokazala povećanje trenda incidencije KJ kod oba pola u ispitivanom periodu, sa godišnjim procentom rasta od 4,1% za muškarce i 1,7% za žene. Incidencija KPU je rasla sa godišnjim procentom rasta za muškarce od 4,8% i za žene 6,6%. Stope incidencije karcinoma jezika i poda usta su u stalnom porastu u glavnom gradu Republike Srbije.

Ključne reči: karcinom jezika, karcinom poda usta, incidencija