ACTA FAC MED NAISS 2018;35(3):236-243

UDC: 612.821.7:[615.8:634.31

DOI: 10.2478/afmnai-2018-0025

Efekat aromaterapije Citrus aurantiumom na kvalitet sna kod studentkinja sestrinstva: randomizirana klinička studija

Sareh Shamsipour1, Mohammad Hassan Sahebihagh2, Hossein Ebrahimi1, Asghar Mohammadpoorasl3, Hossein Namdar Areshtanab1

1Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo, Univerzitet medicinskih nauka Tabriz, Tabriz, Iran
2Istraživački centar za organizaciju zdravstvenih usluga Tabriz i Služba kućne nege, Tabriz, Iran
3Departman za epidemiologiju i biostatistiku, Medicinska škola, Univerzitet medicinskih nauka Tabriz, Tabriz, Iran

sažetak

Studenti sestrinstva su podložniji poremećajima sna. Stanovanje u studentskim domovima takođe smanjuje kvalitet njihovog sna. Zbog ograničenja upotrebe lekova za lečenje poremećaja sna, studija je sprovedena radi istraživanja efekata aromaterapije na bazi esencije Citrus aurantiuma na kvalitet sna kod studenata sestrinstva. U ovom randomiziranom, kontrolisanom probnom ispitivanju, 100 studentkinja sestrinsva, koje su živele u domu i ispunjavale kriterijume za učestvovanje u studiji, nasumično su podeljene na ispitivanu i kontrolnu grupu. Ispitivana grupa je bila izložena delovanju aromaterapije na bazi esencije Citrus aurantiuma u trajanju od 15 minuta preko noći, tokom 14 noći, dok kontrolna grupa nije bila izložena ovoj terapiji. Kvalitet sna svih studenata meren je Pitsburgovim indeksom za procenu kvaliteta sna (PSQI) nakon intervencije u obe grupe. Podaci su analizirani pomoću softvera SPSS 11.5 i inferencijalne i deskriptivne statistike. Dobijeni rezultati pokazuju da je srednja vrednost kvaliteta sna u ispitivanoj i kontrolnoj grupi pre intervencije iznosila 7,38 ± 2,12 i 7,19 ± 2,43, što nije rezultiralo statistički značajnom razlikom (p = 0,403); međutim, nakon intervencije u ispitivanoj grupi (3,30 ± 0,97), u poređenju sa kontrolnom grupom (7,73 ± 2,64), uočena je značajna razlika (p < 0,001). To implicira da je ispitivana grupa, u poređenju sa kontrolnom grupom, imala bolji kvalitet sna. Očekujemo da se aromaterapija na bazi esencije Citrus aurantiuma, koja je relativno jednostavna, jeftina i neinvazivna tehnika sa niskim neželjenim efektima, koristi od strane studenata sestrinstva koji žive u studentskim domovima u cilju popravljanja kvaliteta sna.

Ključne reči: aromaterapija, kvalitet spavanja, Citrus aurantium, student sestrinstva, kliničko ispitivanje