ACTA FAC MED NAISS 2018;35(3):161-174

UDC: 616.61-085.356:615.33.065

DOI: 10.2478/afmnai-2018-0018

Korelacija između biohemijskih i morfometrijskih parametara kod nefrotoksičnosti izazvane gentamicinom: uloga suplementacije vitaminima C i E

Nenad Stojiljković1, Sonja Ilić1, Milica Veljković1, Pavle Ranđelović1, Dragan Radovanović2, Jovan Todorović3, Nikola Stojanović3

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Departman za fiziologiju, Niš, Srbija
2Univerzitet u Nišu, Fakultet za sport i fizičko obrazovanje, Departman za fiziologiju, Niš, Srbija
3Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija

sažetak

Cilj ovog istraživanja bio je ispitivanje efekata istovremene aplikacije vitamina C i E kod nefrotoksičnosti izazvane gentamicinom, kao i kvantifikacija oštećenja bubrežnih struktura morfometrijskom analizom. Eksperimenti su izvedeni na 24 Wistar pacova podeljenih u tri eksperimentalne grupe od po 8 životinja. Životinje u GM grupi bile su tretirane gentamicinom u dozi od 100 mg/kg, dok su životinje iz GMEC grupe dobijale vitamin E u dozi od 100 mg/kg i vitamin C u dozi od 200 mg/kg zajedno sa gentamicinom. Životinje iz kontrolne grupe primale su fiziološki rastvor NaCl. U GM grupi utvrdjen je porast koncentracija uree i kreatinina u serumu, statistički značajne promene parametera oksidativnog stresa (CAT, MDA, AOPP), kao i značajne strukturne promene na histopatološkom nalazu isečaka bubrega. Morfometrijska analiza je pokazala povećanu debljinu glomerularne bazalne membrane i signifikantne promene glomerularnih i tubularnih parametara u GM grupi. Analiza parametara oksidativnog stresa pokazala je da aplikacija vitamina C i E (grupa GMCE) statistički značajno umanjuje nefrotoksične efekte gentamicina. Takođe, histološka i morfometrijska analiza pokazala je da je istovremena primena vitamina C i E dovela do značajnog smanjenja histoloških i morfometrijskih promena struktura bubrega izazvanih gentamicinom. Ovo istraživanje pokazalo je da vitamin C i E mogu značajno da ublaže gentamicinom indukovane morfološke i funkcionalne promene bubrega.

Ključne reči: Gentamicin, vitamin C i E, nefrotoksičnost, morfometrija, oksidativni stres